Sekcja Bibliotekarska ZNP ma 80 lat

Juliusz Wasilewski

Pierwszy raz nazwa "Sekcja Bibljoteczna" w dokumentach ZNP znalazło się w 1924 r. Zadaniem Sekcji było tworzenie biblioteki ZG ZNP oraz bibliotek pedagogicznych przy niższych ogniwach struktur związkowych. Z czasem Sekcja poszerzała zakres zadań i znalazła trwałe miejsce jako jedno z ogniw Wydziału Pedagogicznego.

Sekcja Bibliotekarska - jako statutowe ogniwo najstarszego i największego związku zawodowego skupiającego nauczycieli - odgrywa ważną, chociaż pewnie nie zawsze dobrze z zewnątrz widoczną  rolę. Należy pamiętać, że ZNP niejako z urzędu opiniuje projekty wszystkich aktów prawnych dotyczących szeroko rozumianej oświaty. Trudno przecenić fakt, że strukturach ZG ZNP jest ciało wpływające na opinie związku w sprawach bibliotecznych, pilnujące interesów bibliotek i nauczycieli bibliotekarzy. A przecież to tylko jedna z wielu dziedzin działalności Sekcji Bibliotekarskiej. Zabiera ona głos w najważniejszych sprawach polskich bibliotek szkolnych i pedagogicznych, prowadzi własne badania, interweniuje, podejmuje współpracę z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi. Sekcji od r. 1990 przewodniczy Renata Dietz.

Z okazji jubileuszu Sekcji w Warszawie odbyła się (21 maja) uroczysta sesja pod hasłem "Książka w dobie rewolucji informatycznej". Obrady otworzył prezes ZNP Sławomir Broniarz. Referaty wygłosili:

• Renata Dietz: Działalność Sekcji Bibliotekarskiej ZNP (rys historyczny)
  • Prof. Wanda Pindlowa: Czy tradycyjna książka będzie w przyszłości tylko przedmiotem sztuki?
  • Prof. Marcin Drzewiecki: Kreowanie kultury bibliotecznej i informacyjnej ludzi młodych w epoce multimediów
  • Dr Marianna Banacka: Estetyka książki w dobie przekazu multimedialnego

Jak przystało na jubileusz, były też podziękowania dla dawnych i współczesnych działaczy, życzenia, wspomnienia.

Serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy owocnej działalności na rzecz polskich bibliotek szkolnych i pedagogicznych.