Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Daleko do ideału poradnikowi Wydawnictwa IDEA

Nowa matura z języka polskiego to nowe zadanie dla nauczycieli bibliotekarzy. W związku z tym, że młodzież musi przygotować prezentacje na określone tematy-zagadnienia, to i my musimy się do tego przygotować. Tak więc opracowałam m.in. szereg nowych haseł w kartotece zagadnieniowej, przygotowałam teczki zagadnieniowe z artykułami i materiałami ikonograficznymi, przeprowadziłam kilka zajęć na temat sporządzania opisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej ze szczególnym zwróceniem uwagi (na prośbę koleżanki polonistki) na podział bibliografii: podmiotowa i przedmiotowa. I tu zaczęły się schody...

Otóż okazało się, ze jest taki poradnik dla nauczycieli i uczniów: Matura 2005. Język polski: matura ustna; porady, prezentacje, Ä˝ródła. Książkę opracowała czwórka autorów: Małgorzata Janasz, Brygida Maciejewska, Andrzej Spilkowski, Gabriela Ĺ»ylińska, a opublikowało w 2004 r. krakowskie Wydawnictwo IDEA. Publikacja ta obraca wniwecz tę wiedzę, którą przekazałam uczniom. Oto przykłady:

Na stronie 32 znajduje się informacja na temat opisu bibliograficznego. Autorzy stwierdzają, że jako pierwszy element podaje się inicjał imienia, potem nazwisko autora, a tytuł można zapisać w cudzysłowie. I tak też sporządzili spis bibliograficzny: jako pierwsze występują inicjały imion, co czyni spis mało czytelnym. Ponadto podzielili spis na m.in. słowniki, kompendia oraz literaturę - tak jakby słowniki i kompendia do literatury się nie zaliczały.

Na stronie 37 w literaturze podmiotu widnieje zapis: J. Kaczmarski, wiersze.

W literaturze przedmiotu zaś: K. Filipczak, Pies w życiu i wierzeniach naszych przodków, "Pies" 2000 nr 1. 

Czy tak wygląda opis bibliograficzny?

Na stronie 43 zacytowano fragment Pieska przydrożnego bez podania informacji o stronie, na której cytowany fragment się znajduje.

Na stronie 46 cytat kończy się informacją: [Psy, 1976].

Na stronie 49 cytat poprzedza informacja: "Ze wstępu J. Smagi do Zbrodni i kary, BN II/220".

Na stronie 76 spisy bibliograficzne dotyczące obu literatur nie są sporządzone alfabetycznie.

Może się mylę, może istnieje dowolność w zapisach, opisach i definicjach. Może Ä˝le mnie uczono, może sama jestem niedouczona...

Iwona Kowalczyk
Wałbrzych