Renata Sowada - Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę

Pielgrzymka bibliotekarzy 2005

VIII Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę odbędzie się w dniu 22 maja 2005 roku (niedziela). Planowana jest msza święta o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a następnie od ok. godz. 12.00 do 13.30 spotkanie bibliotekarzy w Domu Pielgrzyma. Organizatorami VIII Pielgrzymki Bibliotekarzy są koledzy z SBP z Pomorza i Śląska, przy wsparciu Częstochowskiego Oddziału TNBSP. W poprzedniej pielgrzymce wzięło udział ponad 200 bibliotekarzy, w porównaniu z VI Pielgrzymką jest to tendencja zdecydowanie wzrostowa. Nauczyciele bibliotekarze uczestniczą w pielgrzymce od 2003 roku (VI Pielgrzymka Bibliotekarzy). Pielgrzymka jest spotkaniem konfesyjnym, ale umożliwia również wymianę doświadczeń zawodowych i integrację środowiska bibliotekarzy. Serdecznie zapraszamy do Częstochowy!

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę

23 maja 2004 roku na Jasnej Górze odbyła się, zorganizowana przez członków śląskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, VII Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 180 bibliotekarzy z całej Polski, w większości ze środowisk związanych z SBP, ale także (chociaż w niewielkiej liczbie) obecni byli członkowie Oddziału Częstochowskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Pielgrzymka, będąca w założeniu przeżyciem religijnym, stała się również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów środowisk bibliotekarskich kraju. Na zakończenie pielgrzymki podczas spotkania w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II szerokie plany bibliotekarzy z Gdańska przedstawił Marian Gutowski (animator i pomysłodawca idei pielgrzymkowej naszej grupy zawodowej) omawiając zaplanowane działania zarówno o charakterze religijnym, jak i związane z rozwojem zawodowym bibliotekarzy. Spotkanie uzewnętrzniło potrzebę integracji środowisk bibliotekarskich, intensyfikacji kontaktów, umożliwiło identyfikację problemów grupy zawodowej oraz wskazało ciekawe pomysły ich rozwiązań. Ważnym zagadnieniem wydaje się tutaj być idea stworzenia w drodze consensusu środowiska kodeksu etycznego bibliotekarza, propozycje intensyfikacji działań stowarzyszeń zawodowych w zakresie doskonalenia zawodowego i identyfikacji środowiskowej.

Członkowie TNBSP zostali zaproszeni przez kolegów z Gdańska i Śląska do współpracy w organizacji kolejnego spotkania pielgrzymkowego w Częstochowie.

Wszystkich bibliotekarzy zapraszamy już dziś na kolejną pielgrzymkę na Jasną Górę w maju 2005 roku. Kontakt z naszym oddziałem TNBSP można w sposób łatwy nawiązać poprzez stronę internetową www.tnbspcz.republika.pl.

Renata Sowada