Nowy Dziennik biblioteki szkolnej

Juliusz WASILEWSKI

Zaczęło się od listu Ireny Iwanickiej w sprawie przestarzałych zapisów w Dzienniku. List oraz opinia prawna MENiS w sprawie prowadzenia Dziennika wywołały dyskusję, w której padały uwagi i propozycje. Z dyskusji wynikało jednoznacznie, ze konieczna jest modyfikacja Dziennika. Nowy wzór Dziennika opracowała Agata Korzeń z Chorzelowa, której tą drogą jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Podstawowe zmiany:

• Wyeliminowano odwołania do nieaktualnych przepisów prawnych.
  • Rozszerzono rubrykę określającą godziny otwarcia i czas pracy osób zatrudnionych w bibliotece - uwzględniono m.in. fakt, że biblioteka nie musi się składać tylko z wypożyczalni i czytelni, że czas pracy poszczególnych osób może się w trakcie roku szkolnego zmieniać.
  • Rubrykę Roczny plan pracy biblioteki zastąpiono obszerniejszymi Zamierzeniami
  • W dziale Dziennik zajęć zrezygnowano z podziału tygodniowego, zlikwidowano obowiązek wyszczególniania liczby wypożyczeń z podziałem na literaturę piękną i popularnonaukową, wprowadzono za to możliwość odnotowywania stopnia wykorzystania innych materiałów oraz Ä˝ródeł (np. płyty CD, internet).
  • Wprowadzono dział Realizacja zajęć, co pozwala na odnotowywanie działań, które wykraczają poza czynności uwzględnione w statystyce dziennej (np. pasowanie na czytelnika, akcesja nowości, ewentualnie komputeryzacja).
  • Zmodyfikowano półroczne i roczne zestawienia czytelnictwa (wprowadzając możliwość dokumentowania stopnia wykorzystania innych zbiorów oraz internetu).
  • Zmodyfikowano rubrykę Stan i wartość zbiorów - wprowadzając możliwość odnotowywania danych dotyczących zbiorów innych niż książki i czasopisma.
  • Zamiast dotychczasowych rubryk związanych z hospitacjami, wizytacjami, poradnictwem wprowadzono jedna rubrykę ogólną.
  • Realizację programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego zastąpiono edukacja czytelniczą i medialną.
  • Wprowadzone miejsce na odnotowywanie zajęć dodatkowych, które nauczyciele bibliotekarze bardziej lub mniej samorzutnie wykonywali.

Mamy nadzieję, że nowy wzór Dziennika biblioteki szkolnej (uwzględniający przemiany zachodzące w bibliotekach szkolnych) umożliwi bibliotekarzom precyzyjniej dokumentować swoja pracę.

Dziennik biblioteki szkolnej

Juliusz Wasilewski