Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
X Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Bibliotekarzy nad Bałtykiem

Teresa Stępowska



Teresa Stępowska sprawnie
prowadziła obrady

Fot. Iwona Wolicka

W dniach 21-22 października 2005 r. do Kołobrzegu zjechało 45 nauczycieli bibliotekarzy z całego niemal kraju (m. in. Wrocław, Białystok, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Piła, Chodzież, Szczecin, Swinoujście, Słupsk, Koszalin) na kolejne - jubileuszowe - Forum nauczycieli bibliotekarzy.

Uczestników Forum powitali gospodarze - włodarze miasta i powiatu, a także przewodnicz±cy Rady Miasta i Powiatu. Uczestniczyli naczelnicy organów prowadz±cych miasta i powiatu, dyrektorzy bibliotek pedagogicznych i publicznych, dyrektor Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Słupsku, dyrektorzy szkół, zaprzyjaźnieni bibliotekarze ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Radę Główn± TNBSP reprezentowały m.in.: prezes Barbara Tomkiewicz, sekretarz - Wiesława Papierska.

Temat wiod±cy spotkania to: "Biblioteka szkolna a twórczość dziecięca". Skupiono się głównie na przedstawieniu działań twórczych biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu oraz współpracy tej placówki z nauczycielami (historii, języka polskiego, nauczania zintegrowanego), bibliotek± publiczn±, poetami, nauczycielk± historii oraz władzami samorz±dowymi w mieście i powiecie. Zaplanowałyśmy bogaty program ale też pamiętałyśmy o konieczności urozmaicenia obrad. Oto w reporterskim skrócie przebieg Forum.

Po części oficjalnej z udziałem władz lokalnych i wyst±pieniach przybyłych gości, nast±piła część poświęcona prezentacji naszego wspólnego dorobku.

Wyst±piły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu z krótk± inscenizacj± baśni Andersena Stokrotka (inscenizacja przygotowana wspólnie z Miejsk± Bibliotek± Publiczn±; opracowanie Jolanta Wasila - nauczycielka języka polskiego, Mariola Legan - nauczyciel bibliotekarz, Małgorzata Wojtaluk bibliotekarz z MBP). Spontanicznie wykonany utwór wzbudził uznanie a nawet wywołał łzy wzruszenia.

Przedstawiono ekspozycje prac uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4: wystawę plastyczn± - "Dzieje techniki" oraz prace rysunkowe i literackie z cyklu "Biblioteka w oczach dziecka". Zaprezentowano również wystawę rysunków dzieci z kołobrzeskich szkól nagrodzonych w konkursie na ilustrację baśni Andersena, zorganizowanym przez bibliotekę miejsk±.

W samo południe wszyscy uczestnicy Forum otrzymali wykonane przez organizatorów kolorowe opaski na głowę z emblematem TNBSP i tak przebrani pojechaliśmy autokarem do sportowej hali Milenium, by uczestniczyć w historycznym wydarzeniu, zwi±zanym z 750-leciem lokacji miasta Kołobrzeg, Z okazji tego jubileuszu NBP wyemitował okolicznościow± monetę o nominale 2 zł. Jej prezentacji dokonał prezes NBP, prof. Leszek Balcerowicz. Całemu wydarzeniu nadano piękn± oprawę artystyczn±, prezentuj±c zrealizowane z rozmachem widowisko słowno-muzyczne "Sól ziemi praojców" (reżyseria Maria Dudek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 4).

Po obiedzie zwiedzaliśmy miasto z okien turystycznej kolejki pędz±cej w zawrotnym tempie 20km/godz. Druga popołudniowo-wieczorna część Forum znów miała charakter roboczy.

Kol. Bogusława Owczarzak, prezes Oddziału Koszalińskiego TNBSP, odczytała list skierowany do uczestników Forum przez kol. Renatę Sowadę - prezesa Oddziału Częstochowskiego.

Juliusz Wasilewski, redaktor naczelny miesięcznika "Biblioteka w Szkole", przedstawił nowy wzór dziennika biblioteki szkolnej (co spotkało się ze sporym zainteresowaniem i pozytywn± reakcj±) oraz najnowsz± publikację Agencji "SUKURS" - ksi±żkę Mirosławy Bogacz: Vademecum skomputeryzowanego nauczyciela bibliotekarza.

Barbara Tomkiewicz, prezes TNBSP, przedstawiła problemy zwi±zane ze zmianami w podstawie programowej i planowan± likwidacj± ścieżek międzyprzedmiotowych.

Poruszono sprawę bibliografii zał±cznikowej.

Przedstawiono informacje o pracy kilku oddziałów TNBSP.

Przedstawiono ksi±żkę Jest takie miejsce Kołobrzeg, zawieraj±c± utwory literackie kołobrzeskich uczniów nagrodzone i wyróżnione w konkursach literackich o Kołobrzegu. Ksi±żka jest największym osi±gnięciem wspólnej pracy bibliotekarzy, polonistki i nauczycielki nauczania zintegrowanego ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wszyscy uczestnicy Forum otrzymali ksi±żkę w prezencie.

Eugeniusz Kożmiński, prezes Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, przedstawił dorobek wydawniczy swojej organizacji.

Dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Halinę Filip (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej), uczestnicy mogli się przekonać jakie efekty może przynosić współpraca biblioteki publicznej i szkolnej.

Zespół redakcyjny gazetki szkolnej "Łomot" (nagrodzonej przez kuratora oświaty nagrod± Szkolnego Pulitzera) z II Liceum Ogólnokształc±cego im. H. Sienkiewicza przedstawił swój dorobek. Obecny opiekun gazetki (nauczyciel języka polskiego) był kiedyś - jako uczeń - jej redaktorem.

Pierwszy dzień Forum zakończył się wspólnym ogniskiem.

Dzień drugi zacz±ł się podróż± do Koszalina, gdzie uczestników czekała wizyta i wizyta w oficynie Kurtiak i Ley specjalizuj±cej się w wydawaniu ksi±żki artystycznej. Poczynaliśmy jedyne w swoim rodzaju wydania oprawne w jedwab, pachn±ce, różowe wydanie Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, oprawion± w biał± skórę, wybijan± szlachetnymi kamieniami Trylogię Sienkiewicza, specjalne wydanie Jana od Krzyża przygotowane dla Jana Pawła II, księgę biesiadn± wydan± dla znamienitych biznesmenów, miniaturki, ksi±żki z węgla, ksi±żki notesy, portfele i mnóstwo innych, ciekawych, niepowtarzalnych egzemplarzy. Wszystko to we wspaniale zaprojektowanych wnętrzach z epoki, z gustownymi meblami, kwiatami jak w oranżerii i s±cz±c± się w tle muzyk±.

Z luksusu i zbytku przenieśliśmy się do zgrzebnej wiejskiej chaty z okolic Jamna.

Po powrocie do Kołobrzegu, rozdaniu certyfikatów i prezentów czekał nas popołudniowy rejs statkiem. Niech żałuje , kto z nami nie płyn±ł. Po rejsie armator zaprosił nas na kawę i przedstawił swój program szkolnych wycieczek na Bornholm i Nexo.

O godz. 19. nast±piło definitywne pożegnanie organizatorów X Forum z uczestnikami.

Główne obrady Forum odbywały się w pięknie położonym (własny dostęp do morza!), gościnnym i przyjaznym Zespole Szkół Morskich. Gospodynie tamtejszej biblioteki - Barbara Jasnoch i Barbara Pi±tek ("Nasze Basie kochane") - wzbudzały podziw swoj± elegancj± w marynarskich mundurach. Zreszt± wyróżniały się także niezwykła gościnności±, pełn± dyskrecji dbałości± o każdy szczegół.

Wszystko nam sprzyjało, nawet pogoda. ¦wieciło cudne słońce, a w pi±tek wieczorem przy ognisku niebo usłane było gwiazdami, więc echo śpiewanych (niezbyt głośno, bo teren szkolnego internatu) szant i harcerskich pieśni sprzed lat niosło się po morskiej toni.

W organizację Forum sekcja TNBSP w Kołobrzegu włożyła nie tylko dużo pracy, ale i mnóstwo serca. Dlatego fakt, że przebieg spotkania został wysoko oceniony jest dla nas wielk± satysfakcj±. Inicjatorkami i głównymi organizatorkami kołobrzeskiego Forum były: Teresa Stępowska i Mariola Legan (Szkoła Podstawowa nr 4 w Kołobrzegu).

Teresa Stępowska