Co robią? Akcja "Uwolnij książki"

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 10 w Kaliszu dołączyli się do organizowanej przez ruch BookCrossing ogólnopolskiej akcji "Uwolnij książki". Internetowy kontakt z tą organizacją nawiązała wcześniej jedna z uczennic.

Mając na uwadze podniesienie poziomu czytelnictwa, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych oraz dobrą zabawę, uczniowie wykonali w bibliotece szkolnej specjalną półkę, na której można zostawić lub z której można zabrać książkę. Przeprowadzili także zbiórkę bajek, aby podzielić się nimi z innymi dziećmi.

8 czerwca gimnazjaliści z kilku klas dołączyli do ogólnopolskiej akcji uwalniania książek. Wraz z opiekunami i pod eskortą straży miejskiej przeszli w pochodzie głównymi ulicami miasta, rozdając książki. Marsz zakończył się na kaliskich plantach, przy jedynym w Polsce pomniku książki. Zostawiono tam kilka książek i przypomniano historię związaną z powstaniem pomnika.

Gimnazjaliści odwiedzili także uczniów Zespołu Szkół nr 12 przy Wojewódzkim Szpitalu Matki i Dziecka w Kaliszu i rozdali im zebrane wcześniej bajki.

Dorota Grudzińska
Beata Sobolewska