Miejska witryna internetowa nauczycieli bibliotekarzy

Dzięki solidnej pracy doradcy metodycznego Romany Piecha i osobowościom wielu zainteresowanych środowisko nauczycieli bibliotekarzy w Rybniku stanowi skonsolidowan± grupę. Uczestniczymy w wielu różnorodnych formach szkoleń, warsztatów, wyjazdów naukowych i lekcji otwartych. Na jednej z nich zrodził się pomysł stworzenia wspólnej witryny internetowej. Utworzyliśmy j± pocz±tkowo na darmowym portalu; potem dzięki przychylności władz miasta udało się przenieść stronę na serwer miejski. Uzyskaliśmy dzięki temu lepszy adres, bez banerów reklamowych i bez ograniczeń przestrzennych.

Na stronie internetowej zamieszczamy prezentacje poszczególnych bibliotek szkolnych w formie oddzielnych podstron, prezentacji multimedialnych lub linków do witryn macierzystych. Przekazujemy sobie wzajemnie relacje ze zrealizowanych przedsięwzięć: konkursów, spotkań autorskich i innych imprez. Dzięki temu aktywni w środowisku nauczyciele bibliotekarze mog± zaprezentować swoj± działalność, inni zaś znaleźć inspirację dla własnych poczynań. Nauczyciele bibliotekarze wymieniaj± się pomysłami, wypracowanymi metodami. Publikuj± scenariusze lekcji, konkursów, materiały repertuarowe, prezentacje multimedialne przydatne w realizacji ścieżek "Edukacja czytelnicza i medialna" oraz "Edukacja regionalna".

Od kilku lat ściśle współpracujemy z miejsk± Fili± Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, która choć dopiero w styczniu 2006 r. doczekała się własnego sprzętu komputerowego, na naszej witrynie ma już swoj± podstronę od kilku lat. Pracownicy tej biblioteki przygotowuj± na własnych, domowych komputerach cenne zestawienia bibliograficzne, które regularnie publikujemy. Od dwóch lat przedstawiamy obchody świ±t bibliotecznych w poszczególnych placówkach. Informujemy o konkursach międzyszkolnych, piszemy o organizatorach i zwycięzcach.

Reforma edukacji sprawiła, że nagle w bibliotekach szkolnych część księgozbiorów okazała się nieprzydatna. Za pośrednictwem witryny udało się nam przemieścić ksi±żki - głównie lektury ze szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych do gimnazjów. Dzięki ogłoszeniom drobnym zamieszczanym na łamach witryny coraz częściej wypożyczamy międzybibliotecznie potrzebne pozycje. Dzięki publikowanym w witrynie adresom internetowym, numerom komunikatorów część z nas jest w stałym kontakcie i przekazuje sobie szybko rekordy bibliograficzne, rady, pomysły, pytania.

Zawsze informowaliśmy na stronie o wszelkiego rodzaju formach doskonalenia zawodowego i samokształcenia: spotkaniach, konferencjach. Stało się to teraz jeszcze bardziej potrzebne, gdyż niestety stanowisko doradcy metodycznego ds. bibliotek szkolnych w naszym mieście zostało zlikwidowane.

Gdy przyst±piliśmy do Towarzystwa Nauczycieli-Bibliotekarzy szkół Polskich, nasza witryna stała się oczywiście także witryn± naszego środowiska zwi±zanego z Towarzystwem. Dzięki temu poszerzony został kr±g bezpośrednio zainteresowanych - do najbliższych miejscowości, Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej.

By wykonać podobn± witrynę, nie trzeba wielkich umiejętności i zdolności, nie s± potrzebne także jakieś nakłady finansowe. Przedsięwzięcie to wymaga tylko dobrej woli i sporej liczby godzin pracy pro publico bono. Dlatego chcę zachęcić bibliotekarzy z innych miast do stworzenia podobnych stron - zwłaszcza jeśli nie ma metodyka, który w sposób naturalny scala środowisko, witryna może stanowić cenne antidotum.

Jest prawd±, że nie wszyscy potencjalnie zainteresowani wł±cz± się do takiej inicjatywy. To naturalne. W każdej miejscowości witryna taka może przybrać inny kształt. Warto jednak, by była. Swoje rozważania chcę podsumować cennym spostrzeżeniem redaktora naczelnego "Biblioteki w Szkole" Juliusza Wasilewskiego:

"Dużym problemem bibliotekarzy szkolnych jest zwykle rozproszenie. Nauczyciele bibliotekarze pracuj± z reguły w pojedynkę, s± szczególnie zajęci podczas przerw, więc nie maj± wówczas czasu na >udzielanie się< w pokoju nauczycielskim, maj± za to swoje specyficzne problemy, których nauczyciele przedmiotów nie znaj± i nie rozumiej±. Nauczyciele bibliotekarze to często ludzie zawodowo samotni. Dlatego tak ważne jest doradztwo metodyczne dla bibliotekarzy szkolnych i wszelkie formy integrowania tego środowiska" (Juliusz Wasilewski, IX Forum w Słupsku, " Biblioteka w Szkole" 2004 nr 12 s. 1).

Gabriela Bonk

Strona powstała dzięki życzliwej pomocy Pani Bożeny Boryczki, nauczyciela konsultanta w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Pani Joanna Kucharczak stworzyła logo strony, a Pan Łukasz Szlezinger pomógł w dopracowaniu kolorystyki i grafiki.

Autorka jest nauczycielem bibliotekarzem w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku (www.bibliofilur.republika.pl) i opiekunem witryny internetowej Biblioteki Szkolne i Pedagogiczna w Rybniku: www.rybnik.pl/bsip. Współpracuje z witryn± internetow± "Biblioteki w Szkole", współtworz±c dział "Pokaż swoj± dobr± stronę".