Po II Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku-Białej (23 marca 2006)

W gościnnej sali Wyższej Szkoły Administracji zebrało się ponad 300 osób z 77 miejscowości województwa śląskiego i małopolskiego, w tym również goście z Czech i Słowacji. Przebieg obrad można było śledzić w internecie. Konferencja (zorganizowana przez Oddział TNBSP w Bielsku-Białej w porozumieniu z Oddziałem Częstochowskim) odbywała się pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta. Oprócz prezydenta wśród gości byli przedstawiciele władz i instytucji oświatowych, dyrektorów szkół, bibliotek publicznych i pedagogicznych regionu.

Dzięki hojności sponsorów uczestnictwo w Forum było bezpłatne. Każdy przybyły otrzymał teczkę z materiałami konferencyjnymi wraz z płytą CD zawierającą wszystkie wystąpienia i dodatkowe materiały. Obradom towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci nt.: Biblioteka moich marzeń, oraz prezentacja wydawnictw regionalnych. Uczestnicy Forum zwiedzili Książnicę Beskidzką.

W ponad 140 opiniach (ankieta pisemna oraz wypowiedzi e-mailowe) uczestnicy wysoko ocenili konferencje pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Wśród zrealizowanych celów wymienili m.in.: integrację środowiska pracowników bibliotek różnych typów, wymiane doświadczeń, nawiązanie nowych ciekawych kontaktów i znajomości, podniesienie stanu świadomości zawodowej uczestników, poruszenie szerokiej gamy problematyki, omówienie pomysłów praktycznych oraz przedstawienie cennych rozważań teoretycznych, przekazanie uczestnikom przydatnych materiałów.

Najwięcej emocji wzbudził referat Bibliotekarz szkolny - substytut nauczyciela, cenzor czy wychowawca dr Małgorzaty Gwadery z Katowic (zob. "Biblioteka w Szkole" 2006 nr 5 s. 1). Większość referatów podejmowała tematykę skierowaną do bibliotekarzy szkolnych. Jednak - jak zauważyli pracownicy innych bibliotek - omawiana problematyka, pomysły i przemyślenia mogą znaleźć zastosowanie w pracy każdej biblioteki, zwłaszcza w odniesieniu do młodego czytelnika. Wysoko oceniono także wystąpienia młodych nauczycieli bibliotekarzy: Aleksandry Banaś i Izabeli Napierały. Podobała się ich pełna energii i zapału postawa wobec wykonywanego zawodu oraz przemyślenia i refleksje związane z wykonywanymi obowiązkami. Podkreślone zostały walory praktycznej prezentacji Doroty Kamisińskiej, jako ciekawej propozycji promocji książki oraz biblioteki (zob. Zrób sobie średniowieczny rękopis. "Biblioteka w Szkole" 2006 nr 3 s. 8-10). Szkoda, że (z nieznanych powodów) nie doszło do zapowiadanego wcześniej wystąpienia prof. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej.

W opiniach uczestników pojawiał się problem dużego rozziewu pomiędzy prezentowanymi tematami a codzienną zgrzebną rzeczywistością. Zwrócono uwagę na brak informacji o konferencji w bibliotekach szkolnych w małych miejscowościach, postulowano, by tego typu przedsięwzięciom towarzyszyła możliwość poznania i zakupu literatury fachowej dla bibliotekarzy.

Do głównych wniosków wynikających z przebiegu forum i opinii uczestników należy zaliczyć:

- konieczność kontynuacji spotkań bibliotekarzy w ramach tego typu przedsięwzięć,

- zaproszanie do współpracy prelegentów z silną osobowością, których poglądy spotkają się z dużym oddźwiękiem i pociągną za sobą żywą dyskusję,

- ograniczenie liczby wystąpień na rzecz dyskusji w ramach poszczególnych sesji tematycznych,

- dbałość o uniwersalność poruszanych tematów adresowanych do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek,

- konieczność adresowania poruszanej tematyki do dyrektorów szkół.

Informacje na temat Forum (zdjęcia, opinie) można znaleźć na stronie internetowej Oddziału Bielskiego http://www.tnbspbb.webpark.pl

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które uczestniczyły w pracach organizacyjnych na rzecz Forum

Katarzyna URBANIEC
Prezes Rady Oddziału