Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Ordynacja Wyborcza

WYBÓR PATRONA SZKOŁY- GIMNAZJUM NR 2
W SŁUPSKU- ROK SZKOLNY 2005/2006

ORDYNACJA WYBORCZA

1. Każdy uczeń Gimnazjum Nr 2 w Słupsku, pracownik szkoły, przedstawiciel Rady Rodziców, jest uprawniony do głosowania.

2. Każdy uprawniony do głosowania ma prawo dostępu do informacji o kandydatach na patrona szkoły- w bibliotece oraz u osób ich reprezentuj±cych.

3. Kandydatury osób zgłoszonych Radzie Pedagogicznej mog± zostać uznane dopiero po zatwierdzeniu na zebraniu Rady Pedagogicznej z udziałem Rady Rodziców, Samorz±du Uczniowskiego.

4. Tryb i termin wyborów określa Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Słupsku w porozumieniu z Rad± Pedagogiczn±, Rad± Rodziców i Samorz±dem Uczniowskim, co zostanie podane do wiadomości specjalnym ogłoszeniem w wyznaczonych miejscach- na tablicy Samorz±du Uczniowskiego, tablicy w pokoju nauczycielskim, w bibliotece szkolnej.

5. Rada Pedagogiczna wraz z Rad± Rodziców i Samorz±dem Uczniowskim powołuje sztaby wyborcze reprezentuj±ce kandydatów na patrona szkoły. W ich skład wchodz±: dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice.

6. Osoby reprezentuj±ce kandydatów na patrona szkoły nie wł±czaj± się do prac organizacyjnych w wyborach, a s± czynne jedynie w przygotowywaniu akcji informacyjnych, spotkaniach z wyborcami, nie trac±c prawa do głosowania.

7. Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Słupsku ogłasza ciszę przedwyborcz± na 3 dni przed terminem wyborów. W tym czasie sztaby wyborcze zaprzestaj± działalności, usuwaj± plakaty i kończ± inne formy działalności.

8. Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Słupsku powołuje męża zaufania, stoj±cego na straży procedur, przyjmuje wnioski, uwagi, przekazuje je Przewodnicz±cemu Wyborów ( Dyrektorowi Gimnazjum Nr 2 ) do rozstrzygnięcia.

9. Udział w głosowaniu jest dobrowolny.

10. Głosowanie jest tajne.

11. Każdy wyborca oddaje jeden głos na wręczonej przez Komisję Wyborcz± kartce opatrzonej okr±gł± pieczęci± szkoły, oznaczonej numerem kolejnym. Kartki do głosowania traktowane s± jak druki ścisłego zarachowania.

12. Uczeń bior±cy udział w wyborach legitymuje się Komisji Wyborczej dowodem tożsamości- legitymacj± szkoln±.

13. Nazwisko wyborcy jest sprawdzane w wykazie uprawnionych do głosowania.

14. W kabinie wyborczej podane s± wyraźnie wydrukowane nazwiska kandydatów na patrona szkoły.

15. Wyborca wpisuje nazwisko wybranego przez siebie kandydata na kartkę do głosowania, a następnie wrzuca j± do urny wyborczej na oczach Komisji Wyborczej.

16. Specjalna komisja zlicza głosy od razu po zakończeniu wyborów. Niewykorzystane kartki do głosowania stanowi± podstawę do zbadania prawidłowości przeprowadzonych wyborów.

17. Patronem szkoły zostaje ten kandydat, który uzyska przewagę nad pozostałymi zwykł± większości± głosów.

18. W przypadku równej liczby głosów , wybory rozstrzyga dodatkowe głosowanie Rady Pedagogicznej na specjalnym posiedzeniu.

19. Gazeta szkolna "Pauza" na czas wyborów staje się forum informacyjnym i miejscem wymiany pogl±dów na temat akcji wyborczej, kandydatów na patrona itp. spraw zwi±zanych z wyborami.

20. Wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców obowi±zuj± zasady, w myśl których akcja wyborcza przebiega zgodnie z ide± współpracy dla wspólnego dobra, wspólnego celu, w duchu wzajemnego szacunku, tolerancji, rzeczowości, równoprawności, kultury osobistej.

21. Wynik wyborów zostaje uznany przez społeczność Gimnazjum Nr 2 w Słupsku jako wola większości i zaakceptowany.

22. Komisja Wyborcza przekazuje dokumentację wyborcz±: protokóły, sprawozdania, opis działań podjętych w celu nadania imienia Gimnazjum Nr 2 w Słupsku do Urzędu Miejskiego w Słupsku.

23. Wybrany patron Gimnazjum Nr 2 w Słupsku staje się imieniem szkoły po zatwierdzeniu przez Radę Miasta Urzędu Miejskiego w Słupsku.

24. Postawa życiowa patrona szkoły inspiruje pracę nauczycieli, uczniów i ich rodziców, wyzwalaj±c postawy twórcze, określaj±c cele wychowawcze, wskazuj±c wzorce postępowania, sytuuj±c szkołę w środowisku lokalnym, regionie, Ojczyźnie, w społeczności europejskiej.

25. Dzień uroczystego nadania imienia Gimnazjum Nr 2 w Słupsku staje się odt±d "¦więtem Patrona Szkoły" - ( w zależności od tego, jak postanowi społeczność Gimnazjum Nr 2 w Słupsku, może to być także dzień urodzin patrona)

26. Ustalamy dzień wyborów - 24 maja 2006 r. w środę, jako zwykły dzień pracy dydaktyczno- wychowawczej szkoły, by zapewnić zachowanie porz±dku głosowania pod opiek± nauczycieli prowadz±cych zajęcia i odpowiadaj±cych za prawidłow± postawę uczniów.

27. O powtórzeniu wyborów na patrona Gimnazjum Nr 2 w Słupsku w roku szkolnym 2005/2006 decyduje Rada Pedagogiczna po przedstawieniu propozycji zmian w "Ordynacji wyborczej" przez przewodnicz±cego GK ds. WPS przy G-2 w Słupsku oraz po zatwierdzeniu ich większości± głosów w dniu 23 marca 2006 r.

28. Rada Pedagogiczna może unieważnić wybory w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

29. Rada Pedagogiczna może przedstawić do przegłosowania wniosek o opracowanie nowego kształtu "Ordynacji wyborczej" i powołać grupę legislacyjn±, określić termin i zakres jej działania jedynie po nierozstrzygniętych wyborach w 1. turze.

30. Wszelkich zmian w "Ordynacji wyborczej" można dokonywać po ewentualnym zerwaniu wyborów, po wycofaniu się sztabów wyborczych z działania sztabów wyborczych, po usunięciu wizualnych prezentacji kandydatów na patrona szkoły.

31. Rada Pedagogiczna otwiera w powtórnych wyborach now± listę kandydatów na patrona szkoły, która zostaje zatwierdzona przez głosowanie po przyjęciu zmian w "Ordynacji wyborczej".

32. Po zatwierdzeniu listy kandydatów na patrona szkoły , nie ma możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian ani korekt w dokumentach reguluj±cych przeprowadzenie akcji wyborczej, nie jest też dozwolone wprowadzanie nowych kandydatów.

33. Druga tura wyborów na patrona szkoły jest ostateczna.

34. Na wniosek Rady Pedagogicznej podjęta akcja wyborcza może zostać rozwi±zana w jej trakcie w przypadku łamania prawa wyborczego.

35. Z chwil± rozwi±zania wyborów, zgodnie z pkt. 34. , ulegaj± rozwi±zaniu wszystkie ciała organizacyjne.

36. Dotychczasowa działalność sztabów wyborczych może zostać spożytkowana w pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły, ich dokumentacja wł±czona do zbiorów Biblioteki Gimnazjum Nr 2 w Słupsku, a także stanowić część dokumentacyjna w "K±ciku Patrona G-2".

37. Nauczyciele historii, KOSS, wychowawcy Gimnazjum Nr 2 w Słupsku zobowi±zani s± do omówienia z uczniami dokumentów wyborczych, przedstawienia historii wyborów w celu stworzenia klimatu prawnego wokół demokratycznych procedur.

38. Należy rozpowszechnić poprawione egzemplarze "Ordynacji wyborczej" przez udostępnienie ich w bibliotece szkolnej, a także zobowi±zuj±c wychowawców do omówienia ich treści na lekcjach wychowawczych.

39. Wszystkie dotychczas powstałe dokumenty wyborcze zachowuj± ważność.

40. Sztaby wyborcze, zatwierdzone na czas powtórnych wyborów, opracowuj± własne plany działania, znajduj± pomoc i oparcie wśród uczniów, nauczycieli, rodziców, zaproszonych do współpracy osób i instytucji spoza szkoły.

41. Ustala się znaczenie pojęć wyborczych:

  • 1., 2. tura wyborów jako okresy zwi±zane z jedn± akcj±, w celu ostatecznego ustalenia zwycięzcy na wypadek równej ilości głosów dla kilku kandydatów
  • Powtórne wybory jako akcja poprzedzona zerwaniem lub unieważnieniem wyborów
  • Sztab wyborczy- zespół reprezentuj±cy kandydata na patrona szkoły
  • Ordynacja wyborcza- dokument stanowi±cy podstawę prawna akcji wyborczej

42. Ordynacja wyborcza wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczn± Gimnazjum Nr 2 w Słupsku - 23 marca 2006 r.

Główna Komisja ds. Wyboru Patrona Szkoły
Przy Gimnazjum Nr 2 w Słupsku

Słupsk, 23. 03. 2006 r.