Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Bank Pomysłów - Przykłady

 

Lubię, gdy dorośli mi czytają

     Wśród uczniów klas I-III i ich rodziców przeprowadzony został konkurs czytelniczy. Polegał on na systematycznym głośnym czytaniu dziecku przez dorosłych w domu, w określone dni i odnotowaniu tego faktu na specjalnie przygotowanych kartach konkursowych. Potem dzieci wykonywały prace plastyczne na temat „Lubię, gdy dorośli mi czytają”. Karta konkursowa oprócz tabeli do odnotowywania codziennego czytania zawierała list otwarty do rodziców informujący o kampanii i korzyściach płynących z głośnego czytania dzieciom. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 90 par (dziecko, rodzic). Prace plastyczne wykonane przez dzieci zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Wręczenie nagród książkowych odbyło się na uroczystym apelu z udziałem dzieci, wychowawców, dyrekcji i rodziców.

Anna BIAŁAS
Michów
Szkoła Podstawowa


 

Uczta u Czerwonego Kapturka

     Uczta, której gospodarzami są uczniowie klasy V, odbywa się w lesie. Gośćmi są uczniowie klasy II, leśniczy i bohaterowie baśni o Czerwonym Kapturku. Dzieci biorą udział w konkursie plastycznym i literackim. Nagrodą dla laureatów są korona i olbrzymie kolorowe motyle wykonane przez gospodarzy. Finałem spotkania jest degustacja smakołyków z koszyczka Czerwonego Kapturka. Impreza zostaje opisana w specjalnym albumie.

Anita STELMACH
Wartkowice
Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa)


 

Książka dnia

     Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej szkole każdego dnia inna książka była bohaterką, czyli „książką dnia”. Zawsze ustawiałyśmy ją na widocznym miejscu, na małym krzesełku – tronie, przykrytym czerwonym materiałem. Ta najważniejsza w danym dniu książka była przewiązana złotą wstęgą, do materiału przypięty był napis: „Książka dnia” (może być inny, np. „Książka tygodnia”…) Ta książka była czytana dzieciom w dniu jej „panowania”.

Bożena DIKS
Ewa SOBCZYŃSKA
Gostkowo
Szkoła Podstawowa


 

Ciekawe spotkania z książką

     Staram się kształtować u przedszkolaków, z którymi pracuję, zamiłowanie do czytania, by książka stała się ich nieodłącznym towarzyszem w dorosłym życiu. Aby dzieci poznały kilka zawodów i instytucji związanych z książką, zorganizowaliśmy wycieczkę do drukarni „Kalgraf” w Kaliszu, do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka oraz do księgarni. W drukarni uwagę przedszkolaków przyciągały maszyny i praca drukarzy oraz komputerowy sposób tworzenia obrazków do książek. Niespodzianką było spotkanie w drukarni autora wierszy dla dzieci Krzysztofa Świątkowskiego, który pokazał swoje książki drukowane w „Kalgrafie”. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały książeczki.
     Potem dzieci poznały bibliotekę, jej wyposażenie i sposób wypożyczania książek, słuchały bajki czytanej przez panią bibliotekarkę, a następnie tworzyły prace plastyczne na temat słuchanego tekstu. Na koniec zostały obdarowane kredkami, zakładkami i dyplomami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w księgarni, aby dzieci poznały różnice między biblioteką a księgarnią. Zakupione tam książki wzbogaciły przedszkolną biblioteczkę.
     Dzieci wróciły do przedszkola z prezentami oraz pełne wrażeń i przekonane o potrzebie szanowania książek i poznawania nowych utworów.

Anna HAUSMANN
Ostrów Wielkopolski
Publiczne Przedszkole w Kotowiecku


 

Rodzice na scenie

     Włączając rodziców do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, organizujemy w każdy piątek „Spotkania z baśnią”, podczas których rodzice i dziadkowie czytają dzieciom utwory z literatury dziecięcej. Zauważyliśmy ogromne zaangażowanie rodziców w tę akcję i to zainspirowało nas do zachęcenia rodziców do wspólnej zabawy w teatr. Zaproponowaliśmy rodzicom przedstawienie bajki dla dzieci. Jako pierwszy spektakl wybrali Czerwonego Kapturka.
     Przygotowując przedstawienie, korzystałyśmy ze scenariusza umieszczonego w książce Bajdobrzenie na szkolnej scenie autorstwa Małgorzaty Barańskiej. Podczas prób rodzice wykazywali się dużą pomysłowością, własną inwencją twórczą w aranżowaniu scen, modulowaniu głosu, szlifowaniu scenariusza. Okazało się również, że tkwią w nich ukryte zdolności aktorskie. Premiera bajki odbyła się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka, publicznością były wszystkie dzieciaki i pracownicy naszego przedszkola. Otwarte buziaki, iskierki w oczach, skupienie i uwaga publiczności podczas przedstawienia oraz widoczna euforia w zachowaniu dzieci podczas zabawy z aktorami były najlepszą zapłatą za trud i poświęcony czas. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do zabawy w teatr nie tylko z dziećmi, lecz także z rodzicami. Jest to wspaniały sposób na integrację rodziców w grupie i integrację ze społecznością przedszkolną. Czy to nie frajda zobaczyć swoją mamę albo tatę na scenie, np.: w roli Czerwonego Kapturka, babci czy wilka?

Jolanta BERGER
Dorota KOŁODZIEJSKA
Aleksandrów Łódzki
Miejskie Przedszkole nr 1 im. M. Konopnickiej


 

Z rodzicami można więcej

     Prowadzę zajęcia pozalekcyjne, na których zaproszeni rodzice czytają dzieciom z klas IIII bajki i opowiadania. Uczniowie słuchają, a następnie wykonują różnorodne prace plastyczno-techniczne związane z tekstem.
     Podczas zajęć jedna z mam czytała dzieciom fragment książeczki wg A. A Milne’a pt. Kubus Puchatek zaprasza na podwieczorek i małe co nieco (temat zajęć był taki sam). Po wysłuchaniu dzieci za pomocą przyniesionych z domu produktów przygotowywały grzanki z jabłkiem i serem żółtym według przepisu Kubusia Puchatka. Pomagały im w tym osoby prowadzące oraz zaproszona mama. Grzanki, upieczone w opiekaczu do kanapek, bardzo wszystkim smakowały, a zajęcia były naprawdę udane.

Urszula WINNICKA
Mysłakówko
Szkoła Podstawowa


 

Wierszami Tuwima jesień się zaczyna…

     Scenariusz imprezy czytelniczej dla klas I-III szkoły podstawowej

     Rocznica urodzin autora Lokomotywy stała się inspiracją do zorganizowania imprezy czytelniczej połączonej z konkursem dla uczniów klas I-III.

     Przebieg imprezy:
      • Kilka tygodni przed planowaną imprezą chętni do udziału w konkursie czytelniczym przygotowują książkę o nietypowym kształcie, z wybranym wierszem poety oraz uczą się na pamięć dowolnego wiersza Tuwima.
      • W dniu imprezy dzieci biorące udział w konkursie przynoszą własnoręcznie wykonane książeczki.
      • Impreza rozpoczyna się rozstrzygnięciem konkursu na najciekawszą książeczkę i prezentacją najlepszych prac.

     Każda grupa wiekowa (klasy I, klasy II, klasy III) dostaje zestaw trzech zadań do wykonania. Zadania są zróżnicowane ze względu na stopień trudności.

     Zadania dla klasy I:
      – Napiszcie pięknie na karteczce całe abecadło.
      – Pokażcie, jak wyglądał pociąg z wiersza Lokomotywa.
      – Dokończcie obrazek, aby powstała ilustracja do dowolnego wiersza Juliana Tuwima.

     Prezentacje wykonanych przez klasy zadań były przeplatane recytowanymi przez uczestników konkursu wierszami Tuwima oraz pytaniami związanymi z treścią wierszy, kierowanymi do widowni. Ocenie podlegały zadania wykonywane przez klasy, recytacja wierszy przez ich przedstawicieli pytania do widowni.      Nagrody zostały przyznane autorom najlepszych książeczek (po trzy miejsca w każdej grupie wiekowej), najlepszym recytatorom (po trzy miejsca w każdej grupie wiekowej) oraz trzem zespołom, które uzyskały największą liczbę punktów.

Izabela ŁYKO
Trzebinia
Magdalena REJDYCH
Trzebinia
Szkoła Podstawowa nr 3