Na skr贸ty
Prenumerata i zakup numer贸w archiwalnych
Zawarto艣膰 wszystkich numer贸w "BwS"
Informacje dla autor贸w
Bibliografia materia艂贸w repertuarowych dla szk贸艂
materia艂贸w
Biblioteka w Szkole 2007 nr 9

Zagadnienia

Bo锟絜na KOZIE锟絊KA
Czy kiedy锟 b锟絛zie normalnie?

Zadania wsp锟絚zesnej biblioteki szkolnej nie dla wszystkich s锟 oczywiste. Szczeg锟絣nie trudno przekona锟 do nich lokalne w锟絘dze. Opisane w artykule do锟絯iadczenia na pewno wydadz锟 si锟 bliskie wielu czytelnikom. Niestety, ponawiane wielokrotnie starania tyskich nauczycieli bibliotekarzy o pomoc w rozwi锟絲aniu ich problem锟絯 jak dot锟絛 nie przynios锟統 skutku. Podobnie jest w innych miejscowo锟絚iach. Mimo to jeste锟絤y przekonani, 锟絜 trzeba walczy锟 o swoje prawa.

El锟絙ieta PAWE锟終A
Rola biblioteki w kreowaniu wizerunku szko锟統

Szko锟統, kt锟絩e chc锟 przyci锟絞a锟 uczni锟絯, powinny dba锟 o sw锟絡 wizerunek. Warto wykorzysta锟 w tym celu public relations. Tekst zosta锟 wyg锟給szony na III Forum Bibliotekarzy Wojew锟絛ztwa 锟絣锟絪kiego (Katowice, marzec 2007 r.).

Warsztat pracy

Sebastian D. KOTU锟紸
Internet w procesie heurezy

Uczniowie najch锟絫niej poszukuj锟 informacji w internecie. Jak nauczy锟 ich efektywnego korzystania z tego 锟絩锟絛锟絘 wiedzy? Autor przedstawia najpotrzebniejsze komendy wyszukiwania zaawansowanego, t锟絬maczy, na czym polega interaktywno锟斤拷 Sieci, oraz radzi, w jaki spos锟絙 oceni锟 wiarygodno锟斤拷 stron internetowych.

Czytelnik w bibliotece

Arletta MIENTKOWSKA
Jak obchodzi锟 Dzie锟 Nauczyciela?

Kilka propozycji obchod锟絯 Dnia Edukacji Narodowej.

Jolanta PYTEL
Siedem cud锟絯 Krakowa. Konkurs wiedzy o Krakowie dla uczni锟絯 klas gimnazjalnych

Korzystaj锟絚 z przedstawionego przyk锟絘du, mo锟絥a stworzy锟 tak锟絜 konkursy wiedzy o innych miejscowo锟絚iach.

Maria CHACHU锟紸
Od glinianej tabliczki do komputera. Projekt edukacyjny z zakresu 锟絚ie艕ki czytelniczo-medialnej w szkole podstawowej

Projekt maj锟絚y na celu zapoznanie uczni锟絯 z histori锟 pisma.

Emilia WYGL锟紻OWSKA
Ksi锟絥iczka. Scenariusz zaj锟斤拷 biblioterapeutycznych dla uczni锟絯 klas 0-I szko锟統 podstawowej

Celem zaj锟斤拷 jest u锟絘twienie dzieciom kontakt锟絯 w klasie i w grupie r锟絯ie锟絥iczej. W sam raz na pocz锟絫ek roku szkolnego!

Ewa SZWEDOWSKA
Czy znasz bajki Charles'a Perraulta? Scenariusz konkursu dla uczni锟絯 klas I-III szko锟統 podstawowej

Gotowy do skopiowania test.

Iwona KR锟絃
J锟絲yk nag锟斤拷wk锟絯 prasowych. Scenariusz zaj锟斤拷 dla uczni锟絯 klasy I szko锟統 ponadgimnazjalnej

Scenariusz zawiera wiele praktycznych 锟絯icze锟 dla uczni锟絯.

Dorota FILIPEK, Ada TALARSKA
Z polszczyzn锟 za pan brat. Mi锟絛zyszkolny konkurs biblioteczny

Obszerny konkurs sprawdzaj锟絚y m.in. znajomo锟斤拷 s锟給wnik锟絯 i umiej锟絫no锟斤拷 poszukiwania w nich informacji, znajomo锟斤拷 zwi锟絲k锟絯 frazeologicznych, umiej锟絫no锟斤拷 redagowania zaproszenia na Mi锟絛zynarodowy Dzie锟 Bibliotek Szkolnych.

Janina WITEK
Zagadki literowe

Gotowe do skopiowania.

Krystyna MARKOWSKA-LEWKO
Rzadkie ptaki Polski. Krzy艕锟絯ka

锟絯iczy umiej锟絫no锟斤拷 wyszukiwania informacji, tym razem w wydawnictwach na temat ornitologii.

Scenariusze

Anna KOCOWSKA
My - cudowne dzieci. Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Nauczyciela

Materia锟 stworzony na podstawie anegdot o wielkich ludziach. Przeznaczony do realizacji w szkole podstawowej lub gimnazjum.

Arletta MIENTKOWSKA
Dziady anno domini... - czyli koszmarny sen zn锟絢anego nauczyciela. Inscenizacja z okazji Dnia Nauczyciela

Zabawne przedstawienie, nawi锟絲uj锟絚e do kanonu wypowiedzi i postaci kabaretowych.

Inne scenariusze na Dzie锟 Nauczyciela.

Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Szko锟絘 przetrwania. Wirtualne ego

Uzale锟絥i锟 mo锟絥a si锟 od wszystkiego. Uzale锟絥i锟 si锟 mo锟絜 ka锟絛y锟