Biblioteka w Szkole 2007 nr 11

Zagadnienia

Juliusz WASILEWSKI
SBP ma 90 lat, ale dobrze się trzyma

Niezależnie od działalności Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich czy sekcji bibliotekarskiej w zwi±zkach zawodowych warto, by bibliotekarze szkolni mieli odpowiedni± reprezentację w SBP, które ma silne struktury, etatowy aparat wykonawczy, możliwości organizowania różnorodnych przedsięwzięć, zaplecze intelektualne i organizacyjne, autorytet. Warto to wykorzystywać. (fragm. artykułu)

Aldona WILAS
Konferencja nauczycieli bibliotekarzy

Aby rozwi±zać swoje problemy, nauczyciele bibliotekarze musz± je skatalogować. Potem należy poszukiwać rozwi±zań i proponować je instytucjom odpowiedzialnym za dane kwestie. Potrzebna jest do tego twórcza dyskusja, w której będzie brać udział jak największa część środowiska. Autorka opisuje konferencję metodyczn± zorganizowan± w Bolesławcu.

Warsztat pracy

Barbara MILEWSKA
Skontrum z Excelem - jeszcze raz

Kolejny sposób na przeprowadzenie skontrum z programem Excel.
Przykładowy plik "Skontrum".

Czytelnik w bibliotece

Danuta STACHARSKA
Spotkania autorskie - życie kulturalne szkoły w bibliotece

Co zrobić, aby biblioteka stała się prawdziwym centrum szkolnego życia kulturalnego? Polecamy organizację spotkań z ciekawymi ludźmi.

Aldona WILAS
Spotkanie autorskie - w telewizji

Jeśli jest taka możliwość, warto zapraszać do biblioteki szkolnej lokaln± telewizję.

Maria CHACHUŁA
Każdy z nas jest wyj±tkowy. Program zajęć biblioterapeutycznych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Program z zastosowaniem biblioterapii wychowawczej, której nadrzędnym celem jest wspieranie zdrowia psychicznego dzieci. Proces terapeutyczny odbywa się przede wszystkim dzięki wykorzystaniu literatury pięknej, tekstów terapeutycznych, adaptacji filmowych, nagrań dźwiękowych.

Emilia WYGLĘDOWSKA
Co to znaczy opiekować się kimś? Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej

Scenariusz z wykorzystaniem fragmentów ksi±żki Zima Muminków Tove Jansson.

Alicja MACIEJEK
¦ladami wędrówki Stasia i Nel. Projekt edukacyjny dla klasy V szkoły podstawowej

Projekt na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Czas realizacji - 6 tygodni.

Beata LOCH
Czasopisma internetowe dla dzieci. Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej

Zajęcia zintegrowane w klasie III szkoły podstawowej. Poruszaj± także temat bezpieczeństwa uczniów w internecie.

Dorota FILIPEK
Higiena pracy umysłowej. Scenariusz zajęć

Jakie czynniki utrudniaj± uczenie się, a jakie je ułatwiaj±?

Barbara WILCZEWSKA
Spotkanie z bibliotek±. Krzyżówka

Maria TOMICKA
Znamy pani± Chotomsk±. Konkurs czytelniczy dla uczniów klasy III szkoły podstawowej

Gotowy do skopiowania test.

Anna ŻŁOBIŃSKA
I ty możesz zostać ofiar± przymusowej pracy

Przykład działań, które maj± uświadomić uczennicom liceum zagrożenia zwi±zane z wyjazdami do pracy za granicę.

Lucyna STACHOWIAK
Zemsta - uczy i bawi. Konkurs czytelniczy

Gotowy do skopiowania test.

Czesława WYDRZYŃSKA
Rozrywki umysłowe

Gotowe do skopiowania - i rozwi±zania.

Scenariusze

Bożena ORKISZ
Pomysłowy Mikołaj. Scenariusz na podstawie fragmentu powieści Małgorzaty Musierowicz Kłamczucha

Krótka inscenizacja do wykorzystania w szkole podstawowej

Bożena ORKISZ
Skromna choinka. Scenariusz na podstawie opowiadania Jadwigi Dmowskiej Legenda o choince

Krótkie przedstawienie dla młodszych uczniów.

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Ostatni tak bard. Scenariusz słowno-muzyczny poświęcony Markowi Grechucie

Montaż tekstów prasowych poświęconych artyście oraz jego własnych utworów.

Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania. Skojarzenia

Nie jest prawd±, że facetom wszystko kojarzy się z seksem. Nie wiem, dlaczego to piszę, bo jeśli nie wszystko i nie zawsze, to... dlaczego mi się skojarzyło i przypomniało, że muszę sprostować? A z czym kojarzy się biblioteka naszym czytelnikom? A nam samym? (fragm. artykułu)