Momo - Konkurs ze znajomości powieści

Momo
Konkurs ze znajomości powieści

Przeczytaj powieść Michael'a Ende o złodziejach czasu i o dziewczynce, która zwróciła ludziom skradziony czas, a potem odpowiedz na pytania.

1. Gdzie zamieszkała Momo?
2. Jaką właściwość posiadała dziewczynka?
3. Czym się zajmował Nicola, jeden z przyjaciół Momo?
4. O czym marzył Gigi Oprowadzacz?
5. Jaki charakter miała Momo?
6. Dlaczego Girolamo miał przezwisko Oprowadzacz?
7. Jakie zadanie mieli Szarzy Panowie?
8. Dlaczego Beppo Zamiatacz Ulic nie spieszył się z udzielaniem odpowiedzi na zadawane pytania?
9. Kim był mistrz Hora?
10. Jak miał na imię żółw, który zaprowadził Momo do mistrza Hory?
11. Jakie były czarodziejskie właściwości Kasjopei?
12. Jak nazywał się dom, w którym mieszkał mistrz Hora?
13. Dlaczego dom mistrza Hory był niesamowity?
14. Co jadła Momo u mistrza Hory?
15. Dlaczego Szarzy Panowie byli tacy szarzy?
16. Co się stało z agentem, który zdradził Momo swoją tajemnicę?
17. Co Szarzy Panowie robili z Kwiatami Jednej Godziny?
18. Czym Szary Pan chciał przekupić Momo, aby zrezygnowała ze swoich przyjaciół?
19. W jaki sposób, zdaniem agentów Kasy Oszczędności Czasu, ludzie marnowali czas?
20. Gdzie znajdowały się dzieci, gdy ich rodzice byli w pracy?
21. Jakiego niebezpiecznego zadania podjęła się Momo?
22. Jaki jest najcenniejszy dar, który możemy podarować innym ludziom?

Odpowiedzi: 1. Zamieszkała w ruinach starego amfiteatru na obrzeżach miasta. 2. W jej towarzystwie wszyscy mieli dobre humory, a dzieci mnóstwo pomysłów. 3. Był murarzem. 4. Marzył, aby stać się kiedyś sławnym i bogatym człowiekiem. 5. Była cierpliwa, potrafiła każdego wysłuchać, umiała przezwyciężyć strach. 6. Bardzo lubił oprowadzać turystów po mieście. 7. Misja ich polegała na namawianiu ludzi, aby pozbywali się swego wolnego czasu. 8. Uważał, że z pośpiechu często rodzą się kłamstwa. 9. Był strażnikiem czasu wszystkich ludzi. 10. Kasjopeja. 11. Potrafiła przewidywać czas na pół godziny naprzód, a na jej pancerzu wyświetlały się słowa. 12. Dom Nigdzie. 13. W jego domu stały wszędzie zegary. 14. Jadła świeże bułeczki z masłem i miodem oraz piła czekoladę. 15. Czerpali siłę z ukradzionego czasu, który obumiera, gdy odłączy się od jego właściciela. 16. Został skazany przez sąd Szarych Panów i rozpłynął się w nicość. 17. Zamrażali je, a potem z wysuszonych liści zwijali sobie cygara. 18. Piękną lalką i kompletem ubrań dla niej. 19. Spotykanie się z przyjaciółmi, rozmowy z rodziną, wycieczki, wyjścia do kina. 20. W specjalnych przechowalniach dla dzieci. 21. Chciała uratować świat przed Szarymi Panami. 22. Czas.

Janina WITEK
Świebodzice,