Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skrĂłty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerĂłw archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorĂłw
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Gdzie są wyniki ankiety na temat bibliotek szkolnych?

Ankieta pilnie poszukiwana. Wiosną 2000 r. w tysiącach polskich szkół pojawił się druczek sygnowanej przez MEN ankiety na temat bibliotek szkolnych. Ankietą objęto informacje na temat stanu organizacyjnego, księgozbioru, warsztatu, wyposażenia, zatrudnienia bibliotek. Szkoły zostały zobligowane do odsyłania wypełnionych formularzy ankiety bezpośrednio do Departamentu Kształcenia i Wychowania MEN w terminie do 15 czerwca 2000 r. Rozpętano zatem zakrojona na dużą skalę  akcję, która nie była w pełni przemyślana organizacyjnie i merytorycznie (o czym pisaliśmy w "Bibliotece w Szkole" - zob. J. Wasilewski: Ankieta w sprawie bibliotek szkolnych, czyli sporo pary w gwizdek. "Biblioteka w Szkole" 2000 nr 9 s. 12-13). Pamiętajmy jednak, że zajęto wielu ludziom czas,  wydano sporo pieniędzy, coś obiecano. Minęło półtora roku. Co się stało z ankietą? Jeżeli przyniosła jakieś efekty, to chyba należałoby je podać do wiadomości publicznej. Jeżeli ankieta ze względu na złe przygotowanie organizacyjne i merytoryczne wyładowała w koszu, to też jakaś informacja i wyjaśnienie środowisku nauczycieli bibliotekarzy się należy. W przeciwnym razie ktos może pomyśleć, że chodziło tylko o robienie tzw. "dymów" wokół bibliotek, o wzięcie pieniędzy za opracowanie ankiety itp.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu śladem po ankiecie jest formularz ankiety (http://www.men.waw.pl/aktual/oswiata/ar-2000/syt_bib1.htm)

Czy ktoś widział wyniki ankiety?

Zachęcamy nauczycieli bibliotekarzy do zwracania się do Ministerstwa Edukacji Narodowej  i Sportu w tej sprawie. Adres korespondencyjny: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Al. Szucha 25, 00-918 Warszawa, e-mail: [email protected]

Powrót