Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Apel do wydawców i twórców gier komputerowych w sprawie przemocy

APEL SKIEROWANY DO POLSKICH WYDAWCÓW KSIˇŻKI I PRASY, TWÓRCÓW GIER KOMPUTEROWYCH I MEDIÓW

       Poruszeni tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku oraz w innych miastach naszego kraju - my, niżej podpisani nauczyciele oraz pracownicy bibliotek i księgarń miast Kłodzka i Nowe Rudy, zwracamy się z apelem do wszystkich twórców, wytwórców i dystrybutorów produktów przedkładanych na polskim rynku księgarskim, prasowym i medialnym o przemyślane, i nie wyzwalaj±ce swoimi konsekwencjami spirali społecznych nieszczęść, decyzje dotycz±ce treści przekazywanych za ich pośrednictwem. Naszym działaniem pragniemy przyczynić się do zahamowania zalewu księgarń, kiermaszy ksi±żkowych, kiosków, sklepów i monitorów komputerowych oraz ekranów telewizyjnych i kinowych pozycjami, które deprawuj± i wyzwalaj± agresję, tak bardzo ostatnio szerz±c± się w naszym kraju.
W zał±czeniu przesyłamy kserokopie wyrywkowych fragmentów komiksów, których bulwersuj±ce treści, propaguj±ce przemoc i granicz±ce z pornografi± oraz forma graficzna, będ±ca quasi-instruktażem dla ludzi podatnych na złe wzorce, wywołały nasze ogromne oburzenie i nasz± reakcję w formie niniejszego apelu . Nie mamy najmniejszych w±tpliwości, iż takie i podobne im pozycje stanowi± istotne i bezsprzeczne źródło zagrożenia szerzeniem się agresji, i to w najokrutniejszych jej przejawach. Niejako drugorzędnym staje się fakt, iż pozycje te w wyniku pomyłki trafiły do jednego z kłodzkich gimnazjów w ramach akcji "Tania ksi±żka", w cenie od 2 do 3 zł., gdyż tego rodzaju treść jest szokuj±ca i deprawuj±ca czytelników z każdej grupy wiekowej, a podobne pomyłki lub świadome czerpanie młodzieży z tego rodzaju zasobów mog± zdarzać i zdarzaj± się niestety częściej.
Dlatego też kwestionuj±c celowość przekazywania na rynek tak szkodliwych społecznie ksi±żek oraz innych produktów medialnych, domagamy się od wydawców oraz wszystkich innych twórców, by przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru pozycji przekazywanych do r±k polskiego czytelnika, słuchacza i widza, kierowali się dobrem społecznym i zaczęli nareszcie uwzględniać narastaj±ce niezadowolenie i oburzenie naszego społeczeństwa oraz brak jego przyzwolenia na działania wyzwalaj±ce zło. Ż±damy przeprowadzania wnikliwej analizy przy podejmowaniu tychże decyzji, której punktem wyjścia będ± aspekty etyczno-moralne naszego życia społecznego oraz płaszczyzna etyczno-moralna ludzi te decyzje podejmuj±cych. Jeśli tymi aspektami kierować się nie chc±, to nie ma dla nich miejsca w zawodach, które wywieraj± wpływ na poziom morale całego społeczeństwa i maj± także, często niestety destrukcyjny, udział w kształtowaniu osobowości, charakterów i psychiki naszych dzieci.
       Maj±c na uwadze skutki, jakie niesie ze sob± bezmyślność i bezduszność osób nie kieruj±cych się tego rodzaju analiz± w realizacji swoich zawodowych obowi±zków, lecz swoimi niczym nieusprawiedliwionymi celami, zwracamy się również do wszystkich mediów z prośb± o przeprowadzenie akcji, która uwrażliwi naszych wydawców i innych twórców na zło, jakie wyrz±dzaj± polskiemu społeczeństwu przedkładaj±c na naszym rynku pozycje podobne tym, jakie trafiły do gimnazjum w Kłodzku. Znaj±c siłę oddziaływania mediów oraz determinację zdecydowanej większości ich przedstawicieli w walce z tym, co okrutne i złe wierzymy głęboko w powodzenie tej akcji, jeśli zostanie podjęta.
Życz±c całemu polskiemu społeczeństwu, by zaowocowała ona uruchomieniem wspomnianej wyżej wrażliwości, być może także na innych płaszczyznach naszego społecznego życia i przyczyniła się do skutecznej walki z przemoc±, która przeraża nas wszystkich coraz bardziej, z góry dziękujemy za pomoc w tej społecznie aktualnie bodaj najważniejszej sprawie.

       Zwracaj±c się z niniejszym apelem do wydawców ksi±żek i prasy, szczególnie młodzieżowej oraz wszystkich innych twórców, którzy oddaj± lub zamierzaj± nadal oddawać do sprzedaży wytwory swojej pracy, przyczyniaj±ce się do szerzenia agresji w naszym kraju, twierdz±c - podobnie, jak wydawca w/w komiksów - iż przeznaczone s± dla dorosłego odbiorcy, pytamy:
- czy jesteście Państwo pewni, że teksty o takiej treści, przeznaczone dla czytelników o 5 lat starszych od kolegów Ani z Gdańska nie wyrz±dzaj± już żadnej szkody ?
- czy jesteście pewni, że Ania z Gdańska, gdyby żyła w roku 2011, jako pełnoletnia kobieta, chciałaby, aby jej starsi już o 5 lat koledzy czytali takie ksi±żki i jako już ludzie dorośli czerpali z nich wzorce ?
- czy jesteście pewni wszyscy Państwo, którzy tworzycie, sprowadzacie do Polski, tłumaczycie, piszecie, ilustrujecie i oddajecie do druku, a potem do sprzedaży lub na ekrany i monitory produkty, deprawuj±ce ich odbiorców, a także propaguj±ce i inspiruj±ce demoralizację i przemoc, że nie wyrz±dzacie tym krzywdy polskiemu społeczeństwu ?
- czy jesteście pewni, że nie naruszacie tym art. 30 Konstytucji ?
- czym kierujecie się Państwo - twórcy gier komputerowych oraz stron internetowych, o brutalnych treściach, będ±cych perfekcyjnymi instruktażami zabijania i skuteczn± nauk± okrucieństwa ? Czy nie dostrzegacie, że Wasze "dzieła" pozwalaj±ce realizować tę przemoc wirtualnie stanowi± przedpole do coraz częściej tragicznego w skutkach urzeczywistniania jej w świecie nas otaczaj±cym, a Wy produkuj±c te wytwory zła naruszacie art. 72 Ustawy zasadniczej ?
- czy macie czyste sumienie w taki sposób realizuj±c swoje obowi±zki zawodowe i co czujecie, gdy media niemal już codziennie donosz± o kolejnych tragediach i nieszczęściach, maj±cych swoje podłoże m.in. we wzorcach, jakie od Was otrzymuj± ich sprawcy ?
Czy naprawdę nie zdajecie sobie sprawy z tego, że współtworz±c, a potem oddaj±c do sprzedaży takie produkty stajecie się państwo PRODUCENTAMI I NAUCZYCIELAMI ZŁA, JAK RÓWNIEŻ PO¦REDNIKAMI W JEGO ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ ?!
Pytamy dalej: czy potrzebne było aż tak ogromne poświęcenie Ani z Gdańska, ażeby wzruszyć serca nie tylko tych, którzy fizycznie krzywdz± drugiego człowieka ?
Może potrzebna była ta śmierć, ażeby wstrz±sn±ć sumieniami także tych, którzy odpowiadaj± za takie tragedie w sposób pośredni, od wielu już lat swoimi działaniami nakręcaj±c w naszym kraju spiralę przemocy i okrucieństwa ? I czy wstrz±snęła Wami na długo i na tyle, ażeby Wasze talenty, umiejętności i praca już nigdy nie służyły złu ?
JE¦LI NIE, TO WYRAŻAJˇC SWOJE OBURZENIE INFORMUJEMY - MY, NAUCZYCIELE, BIBLIOTEKARZE I KSIĘGARZE Z KŁODZKA, JAKO PRZEDSTAWICIELE NASZEJ GRUPY ZAWODOWEJ, JAKO WYCHOWAWCY, JAKO ZROZPACZENI RODZICE, JAKO REPREZENTANCI WZBURZONEGO I ZDESPEROWANEGO SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO, IŻ MINˇŁ OKRES MILCZˇCEGO I BEZRADNEGO PRZYZWOLENIA NA NICZYM NIEUSPRAWIEDLIWIONE DZIAŁANIA WYZWALAJˇCE DEMORALIZACJĘ, PRZEMOC I OKRUCIEŃSTWO ORAZ KRZYWDĘ WYRZˇDZANˇ NASZYM DZIECIOM !!!
Zwracamy się przy tym do wszystkich ludzi dobrej woli oraz dobrych i m±drych serc o wsparcie naszej kampanii, w tym do wszystkich wiod±cych postaci administracji, kultury, oświaty, polityki, prawa, kościoła i mediów, o pomoc w tej aktualnie społecznie najważniejszej sprawie, wymagaj±cej radykalnych działań i zmian.

       Jeśli to się uda - i oby nie było tylko krótk± akcj±, niech przeistoczy się w długofalowe działanie - będzie to najpiękniejsza forma hołdu złożonego Ani z Gdańska i wszystkim, których nie ma już wśród nas, za spraw± bezduszności ich prześladowców oraz tych, którzy przyczynili się do tych wstrz±saj±cych tragedii i rozpaczy ich rodzin w sposób pośredni.
Dlatego pragniemy, by odpowiedzi± na tę śmierć było ogólnonarodowe poruszenie sumień tych, którzy decyduj± o tym, co trafia do polskiego czytelnika, widza i słuchacza,by wyborami, jakich dokonuj± nie stawali się producentami i nauczycielami zła.
Maj±c w pamięci testament Jana Pawła II, w którym pisze m.in.: " Nie możemy trwać w bezczynności!(…)Nie możemy pozostawać obojętni, podczas gdy deptane s± prawa ducha ludzkiego, podczas gdy zadaje się gwałt ludzkiemu sumieniu w zakresie prawdy, religii, twórczości kulturalnej.(…)Wam wszystkim, którzy mnie słuchacie, mówię:(…) nie popierajcie przemocy" pragniemy również, by nasz apel i JEGO słowa wyzwoliły ogólnonarodowe poruszenie serc wszystkich tych, którzy nie potrafi± już dłużej udzielać milcz±cej zgody na egoizm, bezduszność i fałszywe pojmowanie wolności, których nikomu niepotrzebna obecność w polskiej kulturze stanowi ci±gle nadal źródło tragedii, nieszczęść i łez.

Niniejszy apel podpisało 266 nauczycieli, bibliotekarzy i księgarzy miasta Kłodzka i Nowej Rudy, pracowników:
- Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kłodzku,
- Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kłodzku,
- Gimnazjum Nr 2 w Kłodzku,
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku,
- Zespołu Szkół Ogólnokształc±cych w Kłodzku,
- Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości,
- Gimnazjum Nr 1 w Kłodzku,
- Gimnazjum Publicznego im Wł. St. Reymonta w Kłodzku,
- Szkoły Podstawowej nr 7 w Kłodzku,
- Biblioteki Pedagogicznej w Kłodzku,
- Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku,
- Księgarni przy ul. Wita Stwosza 2 w Kłodzku,
- Księgarni PPHU "Millenium" w Kłodzku,
- Zespołu Szkół Ogólnokształc±cych im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie,
- Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie.