Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Koniec obowiązkowych prac domowych?


     Rzecznik Praw Ucznia podejrzewa, że zadawanie prac domowych jest niezgodne z prawem. Właśnie zaczął batalię o uznanie odrabiania lekcji za nieobowiązkowe. - Urząd, a szkoła jest urzędem, może robić tylko to, do czego ma uprawnienia. Nie ma przepisów dających jej prawo zadawania prac domowych - twierdzi Krzysztof Olędzki. Jego zdaniem zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to wręcz ograniczanie wolności i prawa do wypoczynku dzieci, o którym mówi art. 31 Konstytucji i art. 31 Konwencji Praw Dziecka. - Wielu uczniów poświęca na naukę nawet kilkanaście godzin dziennie, uczy się siedem dni w tygodniu ? dodaje
     Na forum Biura Praw Ucznia i Rodzica można znaleÄ˝ć wiele opinii zaniepokojonych rodziców, którzy potwierdzają to zdanie. Dzieci często nie mają czasu na odpoczynek, są po prostu ciągle zmęczone ? najpierw szkołą, a potem odrabianiem lekcji.
     Co będzie jeśli MEN i rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski uznają skargi za zasadne? Praca domowa zostałaby w szkołach, tyle że... nieobowiązkowa. Nauczyciele nie mogliby wtedy karać złymi ocenami za jej brak.
     Przykłady zagraniczne pokazują, że można inaczej: - U nas problemem jest przeładowany program, żeby go zrealizować, nauczyciel musi zadawać do domu, bo inaczej z niczym by nie zdążył. Tymczasem w wielu krajach europejskich pracy domowej nie ma wcale, a jeśli jest, to w zupełnie innej formie: ciekawe projekty, doświadczenia, eksperymenty zamiast żmudnego wkuwania i odbębniania zadań - mówi Marta Kotarba, dydaktyk.

¬ródło: Interklasa