Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, Wiliama Shakespeara i Manuela MejĂ­a Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

        Biuro Polskiej Izby Książki od kilku lat organizuje obchody tego święta w Polsce. Również na edycję 2008 przygotowywane są różnego rodzaju akcje i wydarzenia towarzyszące.

        Przesłaniem tej kampanii jest założenie, że czytanie jest przyjemnością i pożytecznym spędzaniem czasu: książki zachwycają i pobudzają wyobraźnię.
W ramach ogólnopolskiej tygodniowej kampanii zaplanowano:

l 19-20 kwietnia - weekend z różą w księgarniach w całym kraju
l 23 kwietnia - uroczysta gala w Warszawie, podczas której zostaną wręczone nagrody w Konkursach dla Bibliotekarzy, Księgarzy na najbardziej aktywne placówki oraz na najładniejszą witrynę, a także dla studentów Szkół Artystycznych w Konkursie "Przyłapani na czytaniu" i dla młodzieży szkół średnich w Konkursie Literackim "Pawie Pióro"
- zabytkowy tramwaj literacki, w którym czytelnicy spotkają autorów i ilustratorów książek.

Organizatorzy proszą o przesyłanie na adres biura PIK i IKP informacji o planowanych przez Państwa akcjach z okazji Święta Książki. Wszystkie imprezy znajda się w oficjalnym programie obchodów Światowego Dnia Książki oraz na stronach internetowych Polskiej Izby Książki http://pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki.html.

¬ródło: Polska Izba Książki i Onet