Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Alicja Maciejewska - ZaSŁONiona biblioteka. Wiadomości i ciekawostki o słoniach

Strona jest części± artykułu "ZaSŁONiona biblioteka"

A TO CIEKAWE!

Tr±ba słonia, utworzona z górnej wargi i nosa, jest wykorzystywana jako:

  • ręka podczas jedzenia
  • słomka podczas picia
  • prysznic podczas k±pieli
  • do oddychania podczas przekraczania głębokich rzek

Okazuje się, że słonie nie tylko charakterystycznie tr±bi±, ale wydaj± dźwięki, których ludzie nie s± w stanie usłyszeć, gdyż s± one zbyt niskie dla ludzkiego ucha. Słonie zazwyczaj ostrzegaj± się przed zagrożeniem lub zwołuj± do wodopoju. Potrafi± usłyszeć się nawet z odległości prawie 20 km.

Słoń biega szybciej niż człowiek; jego prędkość marszowa wynosi 8 - 9 kilometrów na godzinę i wytrzymuje takie tempo bez odpoczynku przez wiele godzin. Wędruj±ce stado pokonuje odległość do 80 km dziennie.

 

CZY WIESZ, ŻE ...

Wbrew obiegowym pogl±dom nie należy przypisywać słoniom ociężałości. Tak naprawdę słowa "poruszasz się jak słoń", powinny oznaczać siłę, szybkość, zwinność, a nawet bezszelestny chód. Spód stopy tr±bowców wyściełaj± grube i sprężyste poduszki z galeretowatej tkanki ł±cznej. Dzięki nim kilkutonowy ciężar rozkłada się tak równomiernie, że na twardej ziemi słoń niemal nie zostawia śladów.

Wszystkie słonie maj± słaby wzrok, ale za to świetn± pamięć, dobry słuch i węch. Powiedzenie „słoń nigdy nie zapomina" jest prawd±.

Słoniowe maleństwa s± bardzo ciekawskie i wszystko chciałyby brać do tr±by. Nie maj± niestety pojęcia, jak się posługiwać tr±b±. Gdy potrz±saj± głow±, tr±ba im się trzepoce. Upłyn± miesi±ce, zanim tr±ba zacznie robić to, co chce słoni±tko.

NIE DO WIARY!

Słonie doskonale pływaj±. Chętnie k±pi± się i nurkuj± w wodzie. Czuj± się w wodzie znakomicie, pokonuj± nawet kilkukilometrowe odległości.

Na terenach Polski również występowały niegdyś słoniowate. Szcz±tki prehistorycznego słonia leśnego znaleziono podczas prac budowlanych w Warszawie w 1962 roku.

Największym problemem słonia jest znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Dorosły słoń pożywia się przez 18, a nawet 20 godzin na dobę. Żywi się głównie traw±, podczas pory suchej konarami i kor± drzew, ponadto przewraca lub łamie drzewa, aby dosięgn±ć gałęzi. Dziennie zjada 150-250 kg pożywienia i wypija do 200 l wody.

TO NIEPRAWDOPODOBNE, ALE...

Ciężar największych samców przekracza 7,5 t (największy ze znanych okazów ważył 12 ton, miał długość ponad 10 metrów). Jedna czwarta ciężaru słonia to waga głowy.

Największe ciosy słonia, jakie zarejestrowano, miały długość 3 m i ważyły prawie 140 kg.

Powierzchnia ucha słonia dochodzi do dwóch metrów kwadratowych. Ponieważ na sawannie jest gor±co, to wachlowanie tak wielkimi uszami pomaga w utracie ciepła i w ochładzaniu ciała.