Alicja Maciejewska - ZaSŁONiona biblioteka

Scenariusz imprezy czytelniczej dla klas nauczania zintegrowanego (np. z okazji Międzynarodowego ¦więta Bibliotek Szkolnych, Międzynarodowego Dnia Ksi±żki dla Dzieci, Dnia Bibliotekarza lub bez okazji)

Słonie, słoniki i słoni±tka... To symbole szczęścia. Zgromadzenie ich większej ilości w bibliotece daje gwarancję jej rozwoju w świetlanej dobie szkolnictwa (wersja optymistyczna). A jeżeli nie przynios± bibliotece np. bogatego sponsora, to z pewności± wyjdzie z tego całkiem udana, niekonwencjonalna impreza czytelnicza. Przygotowania do imprezy trzeba rozpocz±ć kilka tygodni wcześniej. Należy rozlepić plakaty z prośb± do czytelników o wypożyczenie swoich słoni. Każdy musi być podpisany. Zachęt± do przynoszenia będzie ogłoszenie konkursu na najciekawsze postacie słoni.

Cele:

• kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i przyrodniczych;
  • zapoznanie z ksi±żkami zwi±zanymi tematycznie z wystawk± i zachęcanie do ich przeczytania;
  • rozwijanie aktywnej postawy w czasie imprezy;
  • kształtowanie poczucia szacunku dla ksi±żek i zabawek;
  • wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki.

Czas trwania - 45 minut

Pomoce:

• Zebrane wcześniej od uczniów i pracowników szkoły słonie (pluszowe, porcelanowe, drewniane, gliniane i wszelkiej innej maści).
  • Wiadomości i ciekawostki o słoniach powieszone na styropianowych płytach (polecam zakup takich płyt o grubości 5 cm, s± idealne na każd± wystawkę - lekkie, łatwe do ustawienia i przenoszenia, dobrze się prezentuj±). Wykorzystałam również wiadomości ze "¦wiata Wiedzy" (odbitki kserograficzne).
  • Prezentacja multimedialna z zagadkami "słoniowymi" (wersja spakowana; 1634 KB).
  • Kaseta magnetofonowa z piosenk± Cztery zielone słonie.
  • Zestaw ksi±żek treściowo zwi±zanych ze słoniami: Afanasjewowie - Niech żyje słoń. Babcia i słoń;  Disney - Dumbo; Dr Seuss - O słoniu, który wysiedział jajko; de S. Exupery - Mały Ksi±żę;  Head - Pamiętnik małego słonika;  Kern - Proszę słonia; . Kipling - Dlaczego słoń ma długi nos;  Kraszewski - Słoń wśród porcelany ;  Krzyszkowska - O słoniu, który chciał fruwać;  Milne - Kubuś Puchatek;  Łosowski - Słoń cyklista;  Ossendowski - Słoń Birara; Patten - Słoń i kwiat; Rahir - Bali, mały Hindus;  Redmont - Słonie (z serii "Patrzę-Podziwiam-Poznaję"); Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy;  Tuwim - Słoń Tr±balski;  Vandewiele - Bambo, mały wesoły słonik;  Woroszylski - Dużo śmiechu, trochę smutku, to historia o mamutku;  Żukrowski - Mój przyjaciel słoń; Ksi±żki z serii "Słoń Benjamin" oraz "Babar". W "¦wierszczyku" nr 12 oraz 13/14 z 2004 r. s± zamieszczone bajki o słoniach (Sójka - Słoń Maciuś i Chotomska - Bajka o słoniowej tr±bie i słoniowych uszach).
  • Plakaty, duże rysunki słoni, wycięte z kolorowego brystolu, napis "Słoniowe imieniny biblioteki". Wspaniał± dekorację tworzyły - wycięte przez uczniów klas drugich - dwukolorowe słonie, które zawiesiłam na sznurkach - wzór.

Przebieg spotkania

• Powitanie uczestników i oprowadzenie ich po wystawie. Krótkie informacje o życiu słoni, zapoznanie z ciekawostkami dotycz±cymi tych ssaków, zaznajomienie z przysłowiami. Prezentacja najciekawszych eksponatów. Pogadanka o ksi±żkach, w których występuje słoń. Koniecznie należy wspomnieć, że nawet w "Kubusiu Puchatku" pojawia się w±tek słonia, w rozdziale V "w którym Prosiaczek spotyka Słonia".
  • Zajęcie miejsc na podłodze (w moim przypadku dzieci przysiadły na karimatach). Na pocz±tek uczniowie wysłuchuj± uważnie wiersza Brzechwy ZOO

Matołek raz zwiedzał zoo
    I wołał co chwila: "O-o!"
    "Jaka brzydka papuga!"
    "Żyrafa jest za długa!"
    "Słoń za wysoki!"
    "A po co komu te foki?"
    "Zebra ma farbowane żebra!"
    "Tygrys
    Chętnie by mnie st±d wygryzł!"
    "No, a zajrzyjmy pod daszek:
    Żółw - tuś, bratku, tuś!"
    "A to? Ptaszek.
    Niezły ptaszek -
    Struś!"
    Wreszcie zbliża się do wielbł±da,
    Uważnie mu się przygl±da
    I powiada wskazuj±c na niego przez kraty:
    "Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!"

Zadaniem dzieci jest wymienienie nazw zwierz±t występuj±cych w tym utworze.

• Zagadka - jakie to zwierzę?

Ciemnoszary, pomarszczony,
    Wielki, niczym cztery szafy.
    Choć ma własn± dług± tr±bę,
    Grać w orkiestrze nie potrafi.

• Wykorzystanie rysunku z Małego Księcia - pokazanie rysunku węża boa trawi±cego słonia (od zewn±trz), dzieci zgaduj±, co przedstawia rysunek, po odgadnięciu zaprezentowanie rysunku węża od wewn±trz.
  • Głośne czytanie Słonia Tr±balskiego. Można wcześniej dać nauczycielom tekst wiersza do poczytania dzieciom w klasie.
  • Zagadki na komputerze dla każdego ucznia. Wszyscy po kolei podchodz± do komputera, głośno odczytuj± zagadki i podaj± odpowiedź. W przypadku nieprawidłowej odpowiedzi reszta klasy pomaga (zob. prezentację).
  • Odśpiewanie (z playbacku) piosenki Cztery zielone słonie. Tekst piosenki zawieszony w widocznym miejscu dla wszystkich.
  • Na zakończenie coś słodkiego dla wszystkich uczestników. Cała wystawa zakończyła się - ale już na apelu szkolnym - nagrodzeniem właścicieli najciekawszych słoni. Kategorie można dowolnie wymyślać (w zależności od wysokości posiadanej kwoty na nagrody). Może być np. słoń najmniejszy, największy, najsympatyczniejszy, najbardziej kolorowy, najpoważniejszy, najbardziej niepowtarzalny, najbardziej radosny, zakochany, z największymi uszami, słoń czytelnik (z ksi±żk±), Mister Wystawy, Mister Elegancji, za największ± ilość przyniesionych słoni itp.
  • Zobacz też: waga słonia.

Wystawę zwiedzili także uczniowie starszych klas, ale już bez prowadzenia zajęć.

Alicja Maciejewska
Poznań