Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Aktualny numer 10/13
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Galeria bibliotekarzy
"Biblioteka w Szkole"
skr. pocztowa 109
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
Biblioteka w Szkole 2007 nr 2

Zagadnienia

Juliusz WASILEWSKI
To se nevrati

Książka musi się posunąć. Już to robi - czy nam się to podoba, czy nie. Nie ma innego wyjścia. (fragm. artykułu)

Juliusz WASILEWSKI
Bezpłatne zastępstwa są nielegalne

Powraca problem doraźnych, bezpłatnych zastępstw prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza.

Dyżury na korytarzu?

Pomysły, opinie, doświadczenia użytkowników forum internetowego "Biblioteki w Szkole" dotyczące dyżurów bibliotekarzy podczas przerw szkolnych - czasu gdy drzwi biblioteki powinny stać otworem.

Zofia LITWIN, Danuta MAJKUSIAK
Biblioteka szkolna inaczej

Biblioteka w szkole podstawowej zbyt dużo powierzchni do dyspozycji przeważnie nie ma. Jak na niewielkiej przestrzeżeni zorganizować miejsce na zajęcia z najmłodszymi uczniami, regał z najciekawszymi książkami i kącik samodzielnego wypożyczania?

Czytelnik w bibliotece

Grażyna BERANEK, Agnieszka KAMIŃSKA
Telewizyjne programy edukacyjne jako pomoc w kształceniu ucznia i wzbogacaniu jego wiedzy
Ankieta

Telewizja odciąga od książek i nauki - to powszechny pogląd. Tak jednak być nie musi, może też uczyć i zachęcać do samodzielnego zdobywania wiedzy. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy jej możliwości.

Monika LEWANDOWSKA
Szkolne centrum multimedialne. Pomysł wykorzystania ICIM w pracy z uczniami szkoły podstawowej

Nie wystarczy posiadanie pracowni wyposażonej w komputery podłączone do Internetu, trzeba jeszcze potrafić sensownie ją wykorzystać.

Małgorzata AUGUSTYNIAK, Beata PAWLAK
Spotkania autorskie jako dobra forma rozbudzania zainteresowań czytelniczych młodzieży

Jak przygotować spotkanie z autorem? Kogo i jak zaprosić? Skąd wziąć fundusze?

Janina WITEK
Zagadki literowe. Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej promujący twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy

Minikonkurs gotowy do skopiowania.

Małgorzata TOMASZEWSKA
"Środowe czytanie" w szkole podstawowej. Pomysł na popularyzację czytelnictwa wśród uczniów

Zapewnić bezpieczne i ciekawe spędzenie długiej przerwy, a jednocześnie zachęcić do czytania książek? To możliwe!

Ewa REJCH, Jolanta WASILAK
Snują się baśnie, bajeczki...
Międzyszkolny konkurs wiedzy o bajkach i baśniach dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Materiały konkursowe gotowe do skopiowania.

Izabela BODOŃ, Edyta KOŁODZIEJCZYK
Zapoznajemy się z sylwetką patrona szkoły. Scenariusz lekcji wychowawczej dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Maria MAMEŁA
Ania z Zielonego Wzgórza. Suplement do konkursów ze znajomości książki

Propozycja dodatkowych pytań do konkursów publikowanych w poprzednich numerach.

Anna SKWARA
Rusz głową! Krzyżówka dla miłośników Opowieści z Narnii

Krzyżówka sprawdza znajomość wszystkich siedmiu powieści cyklu.

Scenariusze

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Od polityki do metafizyki. Scenariusz poświęcony poezji Stanisława Barańczaka

Scenariusz lekcji dla uczniów szkół średnich.

Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania. Adres właściwy

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata. No i dobrze! Czytam komentarze internautów i oczom nie wierzę: "Żenada", "Wstyd mi, że jestem Polakiem", "Kolejna porażka". Ludzie! Czy wyście się z głupimi na rozumy pozamieniali?! Od ponad 30 lat polscy siatkarze nie odnieśli takiego sukcesu! (…)Co to ma wspólnego z biblioteką (i moim pisaniem)? Ano wiele. Nie chodzi tu o oczywisty fakt, że wszystkich zadowolić się nie da. Problem w tym, że istnieje grupa ludzi (czytelników, użytkowników, komentatorów etc.), której NIGDY i NICZYM nie da się zadowolić. (fragm. artykułu)