Biblioteka w Szkole 2007 nr 2

Zagadnienia

Juliusz WASILEWSKI
To se nevrati

Ksi±żka musi się posun±ć. Już to robi - czy nam się to podoba, czy nie. Nie ma innego wyjścia. (fragm. artykułu)

Juliusz WASILEWSKI
Bezpłatne zastępstwa s± nielegalne

Powraca problem doraźnych, bezpłatnych zastępstw prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza.

Dyżury na korytarzu?

Pomysły, opinie, doświadczenia użytkowników forum internetowego "Biblioteki w Szkole" dotycz±ce dyżurów bibliotekarzy podczas przerw szkolnych - czasu gdy drzwi biblioteki powinny stać otworem.

Zofia LITWIN, Danuta MAJKUSIAK
Biblioteka szkolna inaczej

Biblioteka w szkole podstawowej zbyt dużo powierzchni do dyspozycji przeważnie nie ma. Jak na niewielkiej przestrzeżeni zorganizować miejsce na zajęcia z najmłodszymi uczniami, regał z najciekawszymi ksi±żkami i k±cik samodzielnego wypożyczania?

Czytelnik w bibliotece

Grażyna BERANEK, Agnieszka KAMIŃSKA
Telewizyjne programy edukacyjne jako pomoc w kształceniu ucznia i wzbogacaniu jego wiedzy
Ankieta

Telewizja odci±ga od ksi±żek i nauki - to powszechny pogl±d. Tak jednak być nie musi, może też uczyć i zachęcać do samodzielnego zdobywania wiedzy. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy jej możliwości.

Monika LEWANDOWSKA
Szkolne centrum multimedialne. Pomysł wykorzystania ICIM w pracy z uczniami szkoły podstawowej

Nie wystarczy posiadanie pracowni wyposażonej w komputery podł±czone do Internetu, trzeba jeszcze potrafić sensownie j± wykorzystać.

Małgorzata AUGUSTYNIAK, Beata PAWLAK
Spotkania autorskie jako dobra forma rozbudzania zainteresowań czytelniczych młodzieży

Jak przygotować spotkanie z autorem? Kogo i jak zaprosić? Sk±d wzi±ć fundusze?

Janina WITEK
Zagadki literowe. Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej promuj±cy twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy

Minikonkurs gotowy do skopiowania.

Małgorzata TOMASZEWSKA
"¦rodowe czytanie" w szkole podstawowej. Pomysł na popularyzację czytelnictwa wśród uczniów

Zapewnić bezpieczne i ciekawe spędzenie długiej przerwy, a jednocześnie zachęcić do czytania ksi±żek? To możliwe!

Ewa REJCH, Jolanta WASILAK
Snuj± się baśnie, bajeczki...
Międzyszkolny konkurs wiedzy o bajkach i baśniach dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Materiały konkursowe gotowe do skopiowania.

Izabela BODOŃ, Edyta KOŁODZIEJCZYK
Zapoznajemy się z sylwetk± patrona szkoły. Scenariusz lekcji wychowawczej dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Maria MAMEŁA
Ania z Zielonego Wzgórza. Suplement do konkursów ze znajomości ksi±żki

Propozycja dodatkowych pytań do konkursów publikowanych w poprzednich numerach.

Anna SKWARA
Rusz głow±! Krzyżówka dla miłośników Opowieści z Narnii

Krzyżówka sprawdza znajomość wszystkich siedmiu powieści cyklu.

Scenariusze

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Od polityki do metafizyki. Scenariusz poświęcony poezji Stanisława Barańczaka

Scenariusz lekcji dla uczniów szkół średnich.

Felieton

Kazimierz SZYMECZKO
Szkoła przetrwania. Adres właściwy

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach ¦wiata. No i dobrze! Czytam komentarze internautów i oczom nie wierzę: "Żenada", "Wstyd mi, że jestem Polakiem", "Kolejna porażka". Ludzie! Czy wyście się z głupimi na rozumy pozamieniali?! Od ponad 30 lat polscy siatkarze nie odnieśli takiego sukcesu! (…)Co to ma wspólnego z bibliotek± (i moim pisaniem)? Ano wiele. Nie chodzi tu o oczywisty fakt, że wszystkich zadowolić się nie da. Problem w tym, że istnieje grupa ludzi (czytelników, użytkowników, komentatorów etc.), której NIGDY i NICZYM nie da się zadowolić. (fragm. artykułu)