Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/08
Konkurs WWW
Najnowszy laureat
Informacje o konkursie
Kryteria oceny
Czego unika�?
Zg�oszone witryny
Poprzedni laureaci
  biblioteki szkolne
  biblioteki pedagogiczne
  inne witryny o tematyce bibliotecznej
Kontakt, zg�oszenia
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Biblioteka w szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
[email protected]
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Pokaż swoją dobrą stronę - czego warto unikać?

  • Pamiętaj, że nadal wielu użytkowników internetu nie ma stałego łącza oraz że trzeba szanować czas innych. Nikt nie lubi dużo płacić i długo czekać na załadowanie się strony. Zrezygnuj zatem z elementów, które wydłużają ten proces.
  • Nie doprowadzaj do zawrotów głowy i bólu oczu Twoich gości - nie przesadzaj z ruchomymi elementami, zbyt jaskrawymi barwami itp.
  • Zrezygnuj ze zbyt "ciężkich" elementów graficznych.
  • Unikaj zbyt długich tekstów i w ogóle nudy pod każdą postacią.
  • Chcesz, żeby ktoś przeczytał Twoje teksty? No to nie utrudniaj mu tego zbyt wzorzystym tłem, dziwną czcionką (której w dodatku odbiorca może nie mieć w swoim komputerze), brakiem kodowania polskich znaków w ISO 8859-2.
  • Postaraj się swoją stronę internetową zobaczyć na kilku różnych komputerach - o różnej mocy i szybkości internetowego łącza. Na kilku monitorach - o różnej rozdzielczości, wielkości. Zobaczysz - jak widzą Cię inni.
  • Nie zapominaj o prawach autorskich - obowiązują one wszędzie - także w internecie! Podaj dane bibliograficzne materiałów, z których korzystasz. Nie popełniaj plagiatów.

Złe strony. Podczas przeglądania stron www bibliotek szkolnych natrafiamy na elementy, które z pewnością nie są dobrymi stronami tych stron. Na przykład jedna z witryn składa się z trzech elementów: dużej, długo "ładującej się" fotografii (ze sfatygowanym  regałem z paprotką), z nazwy szkoły i informacji, że bibliotekę prowadzą panie Kowalska i Wiśniewska (nazwiska zmieniliśmy, ale w oryginale też nie podano imion). Sporo witryn bibliotecznych to wyłącznie historia biblioteki, której raczej nikt nie przeczyta -  nie tylko dlatego, że jest rozwlekła i nudna, lecz także ze względu na to, ze została zapisana  trudną do odczytania potwornie "udziwnioną" czcionką, w dodatku w jakichś całkowicie zaciemniających obraz kolorach. Twórcy stron www bibliotek szkolnych często zapominają, że głównym użytkownikiem ich placówek jest jednak uczeń. A dla ucznia z pewnością do najważniejszych informacji nie należy wykaz publikacji nauczyciela bibliotekarza czy przepisy prawne na temat awansu zawodowego.