Plan rozwoju zawodowego nauczyciela bibliotekarza Anny Urbaniak

Back Powrót

MGR ANNA URBANIAK-
nauczyciel kontraktowy w szkole podstawowej nr 32 im. Alfreda Szklarskiego w Rybniku

Stopień awansu: na nauczyciela mianowanego
Okres trwania stażu: 01.09.2003 - 31.05.2006
Opiekun stażu: mgr Danuta Tkocz, nauczyciel mianowany w szkole podstawowej nr 32 w Rybniku

Data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego: .....

§

POWINNO¦CI NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

DZIAŁANIA PODJĘTE DLA REALIZACJI WYMAGAŃ UMOŻLIWIAJˇCYCH UZYSKANIE STOPNIA AWANSU

TERMIN

ZADANIA DO WYKONANIA

FORMY I SPOSOBY REALIZACJI

§ 4 ust. 2 p. 1

Umiejętność organizacji i doskonalenia własnego warsztatu pracy, analizowania i dokumentowania własnych działań, a także oceniania skuteczności i dokonywania stosownych korekt w tym działaniu. 1. Uczestniczenie w różnych formach doskonalenia zawodowego. Kursy, szkolenia , warsztaty. Wg harmonogramu szkoleń.
2. Poznanie procedury awansu, analiza podstawowych aktów prawnych prawa oświatowego. Prawidłowo sporz±dzony plan rozwoju; zgromadzona dokumentacja. IX 2003; cały okres stażu.
3. Współpraca z doradc± metodycznym. Warsztaty metodyczne; konsultacje. Wg harmonogramu.
4. Systematyczna współpraca z opiekunem stażu. Kontrakt; notatki ze spotkań. Hospitacje zajęć; współorganizowanie przedsięwzięć propaguj±cych czytelnictwo (np. "Godzina bajek" dla dzieci przebywaj±cych w szpitalu). Kontrakt -IX 2003. Hospitacje - 2 razy w semestrze.
5. Aktywny udział w WDN. Wymiana informacji w ramach klubu dyskusyjnego nauczycieli. Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych w ramach WDN, stosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności w pracy biblioteki. Wg harmonogramu.
6. Planowanie pracy dydaktycznej i wychowawczej biblioteki. Plan pracy biblioteki uwzględniaj±cy specyfikę zadań szkoły, jej zasobów oraz potrzeby czytelników. IX 2003

IX 2004

IX 2005

7. Gromadzenie zbiorów przy uwzględnieniu życzeń czytelników, wymagań programowych i znajomości rynku wydawniczego. Ankiety sonduj±ce potrzeby czytelników; systematyczne korzystanie z prasy fachowej i informatorów wydawniczych. Studiowanie literatury fachowej. Ankiety - IX 2003; IX 2004; IX 2005. Cały okres stażu.
8. Rozbudowa warsztatu informacyjnego biblioteki. Tworzenie i uzupełnianie teczek tematycznych; tworzenie zestawień bibliograficznych na potrzeby nauczycieli i uczniów; uzupełnianie katalogu alfabetycznego i utworzenie przedmiotowego i tytułowego. Na bież±co.
9. Gromadzenie i stała aktualizacja własnego warsztatu metodycznego. Gromadzenie ksi±żek, artykułów, czasopism fachowych. Wykonywanie plansz pogl±dowych i pomocy dydaktycznych. Tworzenie i gromadzenie scenariuszy zajęć bibliotecznych. Na bież±co.
10. Dostosowanie pomieszczeń biblioteki do potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Projekt: zmiana układu regałów; odizolowanie czytelni od wypożyczalni; zmiana oświetlenia biblioteki. IX 2003
11. Diagnozowanie zainteresowań czytelniczych, potrzeb czytelników oraz osi±gnięć uczniów w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej. Ankiety, sondaże, testy - opracowanie i wykorzystanie wyników w planowaniu tematyki zajęć. Pocz±tek I i II semestru, koniec roku szkolnego.
12. Wprowadzanie modyfikacji, planowanie dalszych działań w oparciu o wnioski uzyskane z diagnozy i ewaluacji. Tworzenie rocznych planów pracy biblioteki w oparciu o efekty wypracowane w roku poprzednim. Dostosowywanie działań do bież±cych potrzeb. IX 2003

IX 2004

IX 2005

13. Prowadzenie dokumentacji zgodnie z zasadami obowi±zuj±cymi w szkole. Prowadzenie dziennika biblioteki szkolnej, ksi±g inwentarzowych, księgi ubytków. Wpisy do dzienników lekcyjnych w czasie prowadzonych zajęć. Na bież±co.
14. Prowadzenie dokumentacji własnych działań zgodnie z wymaganiami dyrektora oraz zaleceniami opiekuna stażu. Prowadzenie teczki awansu zawodowego. Na bież±co.
§ 4 ust. 2 p. 2 Umiejętność uwzględniania w swojej pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych. 1. Diagnoza potrzeb i oczekiwań uczniów, czytelników oraz ich sytuacji rodzinnej. Współpraca z pedagogiem szkolnym i wychowawcami. Rozmowy indywidualne. Na bież±co.
2. Udział w realizacji programów profilaktycznych. Gromadzenie i udostępnianie materiałów. Prowadzenie zajęć z dziećmi zagrożonymi niedostosowaniem społecznym oraz z problemami emocjonalnymi. Na bież±co.
3. Wprowadzenie biblioterapii do pracy biblioteki szkolnej. Opracowanie i realizacja scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych, przeciwdziałaj±cych agresji i innych - we współpracy z pedagogiem szkolnym. Gromadzenie materiałów od IX 2003. Zajęcia od IV 2004.
4. Pozyskanie uczniów stroni±cych od ksi±żki. Zajęcia relaksacyjne z ksi±żk±, gry i zabawy - podczas zastępstw i wizyt w klasach. Podczas zastępstw.
5. Wł±czanie rodziców w życie biblioteki. Zapraszanie rodziców do udziału w zajęciach (np. pasowanie na czytelnika). Pozyskanie rodziców do kręgu przyjaciół biblioteki (pomoc materialna). Stworzenie dla rodziców katalogu ksi±żek polecanych (pedagogicznych oraz lektur dla ich dzieci). Pasowanie - styczeń; katalog - do IX 2004.
6. Podejmowanie współpracy z instytucjami wspomagaj±cymi pracę szkoły. Wizyty w bibliotece publicznej (PiMBP; Filia nr 5 MBP). Współpraca z bibliotek± pedagogiczn±. Wg harmonogramu.

Cały okres stażu.

7. Współpraca z fili± szkoły na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 (pediatria). Współorganizowanie z kółkiem teatralnym "Godziny bajek" dla chorych dzieci - zabawy z ksi±żk±, głośne czytanie, inscenizacje. Raz w miesi±cu, od II semestru 2003/2004.
8. Wyrabianie aktywnej postawy uczniów wobec współczesnych problemów cywilizacyjnych. Kształtowanie krytycznego stosunku dzieci do mediów. Rozmowy indywidualne. Podczas zajęć edukacji czytelniczej i medialnej, zastępstw doraźnych. Na bież±co.
§ 4 ust. 2 p. 3 Uczestnictwo w realizacji zadań ogólnoszkolnych, wychowawczych i opiekuńczych lub innych wynikaj±cych ze statutu oraz specyfiki typu i rodzaju szkoły. 1. Aktywność w pracach Rady Pedagogicznej. Współudział w tworzeniu i modyfikacji dokumentów szkoły. Protokołowanie obrad Rady Pedagogicznej. VIII/IX 2003; VIII/IX 2004; VIII/IX 2005; Wg harmonogramu spotkań RP.
2. Realizacja edukacji czytelniczej i medialnej zgodnie z koncepcj± pracy szkoły. Prowadzenie zajęć oraz dokumentowanie ich zgodnie z podstaw± programow± oraz regułami opracowanymi przez Radę Pedagogiczn±. Wg harmonogramu.
3. Uczestniczenie w procesie mierzenia jakości pracy szkoły. Prace w zespole mierzenia jakości pracy szkoły. Wyci±ganie wspólnych wniosków i planowanie dalszych działań po dokonaniu ewaluacji. Mierzenie jakości pracy biblioteki szkolnej - uwzględnianie wniosków w planowaniu pracy. Wg harmonogramu spotkań ZMJPS.

Ewaluacja - koniec roku szkolnego.

4. Aktywne uczestnictwo w pracach i szkoleniach zespołu humanistycznego. Prace w Klubie Twórczego Nauczyciela. Wymiana doświadczeń i nowinek metodycznych i pedagogicznych z innymi nauczycielami. Wg harmonogramu spotkań.
5. Wspieranie działań samorz±du szkolnego - opieka nad sekcj± dziennikarsk±. Prowadzenie kółka dziennikarskiego. Wydawanie gazetki szkolnej. Kółko - raz w tygodniu. Gazetka - raz na dwa miesi±ce.
6. Współpraca z nauczycielami w zakresie realizacji ścieżki, czytelnictwa w szkole oraz organizacji wycieczek i konkursów. Współorganizowanie konkursów i wycieczek (np. do kina, teatru). Współpraca w przygotowaniu scenariuszy zajęć edukacji czytelniczej i medialnej (wybór treści i materiałów). Wycieczki - wg harmonogramu. Na bież±co.
7. Wdrażanie nowatorskich metod pracy z uczniem. Tworzenie i realizacja scenariuszy zajęć z wykorzystaniem metod aktywizuj±cych. Gry i zabawy interakcyjne - w ramach zajęć biblioterapeutycznych. Cały okres stażu. Zajęcia - wg harmonogramu.
8. Organizacja (współudział w organizowaniu) imprez środowiskowych, konkursów szkolnych, wystaw. Konkursy czytelnicze, imprezy biblioteczne. Wystawy poświęcone twórcom ksi±żek dla dzieci, wybitnym postaciom, tradycjom regionalnym. Prowadzenie kółka bibliotecznego i dziennikarskiego. Wg harmonogramu. Kółka - raz w tygodniu.
9. Wspieranie uczniów słabych oraz uczniów zdolnych. Pomoc uczniom w odrabianiu zadań. Pomoc w przygotowaniu do konkursów - przygotowanie i udostępnienie materiałów. Cały okres stażu.
§ 4 ust. 2 p. 4 Umiejętność wykorzystywania w swojej pracy technologii komputerowej oraz informacyjnej. 1. Doskonalenie umiejętności obsługi komputera. Samodoskonalenie - studiowanie podręczników do programów. Udział w kursie komputerowym - tworzenie baz danych lub tworzenie stron internetowych. Na bież±co. Kurs - wg harmonogramu oferty kursów.
2. Wykorzystanie komputera w pracy dydaktycznej. Pisanie scenariuszy zajęć, kart pracy. Redagowanie gazetki szkolnej z wykorzystaniem komputera. Cały okres stażu. Gazetka - raz na dwa miesi±ce.
3. Wykorzystanie komputera w pracach na rzecz szkoły. Współtworzenie protokolarza obrad Rady Pedagogicznej w formie elektronicznej. Wg harmonogramu spotkań RP.
4. Przygotowanie materiałów repertuarowych i dydaktycznych przy wykorzystaniu Internetu i sprzętu komputerowego (w tym skanera). Tworzenie i uzupełnianie kartotek dla nauczycieli prowadzonych w formie elektronicznej. Wyszukiwanie materiałów dla nauczycieli w Internecie. Tworzenie zbiorów plików na temat pisarzy i ksi±żek dla dzieci (materiały na gazetki ścienne, wystawy). Cały okres stażu.
5. Wykorzystanie komputera do usprawnienia pracy biblioteki. Prowadzenie statystyki wypożyczeń w programie Excel. Tworzenie bazy danych ksi±żek bibliotecznych z wykorzystaniem programu MS Access. Statystyka od I semestru 2003/2004. Baza od I semestru 2004/2005.
6. Korzystanie z komputera podczas zajęć dydaktycznych. Prowadzenie w ramach ścieżki edukacyjnej zajęć z komputerem (zautomatyzowane wyszukiwanie danych).

Zajęcia z komputerem w ramach kółka dziennikarskiego.

Wg harmonogramu.
§ 4 ust. 2 p. 5 Znajomość zagadnień psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych problemów oświatowych, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie specyfiki zadań realizowanych przez nauczyciela. 1. Aktualizacja wiedzy z wymienionych dziedzin . Udział w kursach, warsztatach i szkoleniach dotycz±cych wymienionej problematyki. Wymiana informacji i doświadczeń z innymi nauczycielami (Klub Twórczego Nauczyciela - klub dyskusyjny). Wg harmonogramu.
2. Wykorzystywanie zasad i metod nauczania i wychowania w pracy dydaktycznej i wychowawczej biblioteki szkolnej. Planowanie zajęć i tworzenie scenariuszy w oparciu o wiedzę pedagogiczn± i metodyczn±. ¦ledzenie nowinek metodycznych i pedagogicznych. Cały okres stażu.
3. Wprowadzenie biblioterapii do działań wychowawczych prowadzonych w bibliotece. Utworzenie w porozumieniu z pedagogiem szkolnym (i pod jego kontrol±) grup dzieci z problemami w nauce, emocjonalnymi, itp. Ukończenie kursu lub studiów podyplomowych dotycz±cych terapii pedagogicznej (biblioterapii). Gromadzenie materiału od IX 2003; zajęcia - od IV 2004. Studia lub kurs - 2004/2005 lub później.
4. Aktywne samokształcenie. ¦ledzenie nowinek wydawniczych dotycz±cych wymienionej tematyki. Sporz±dzenie wykazu przeczytanej literatury wraz z własnymi refleksjami (na podstawie zeszytu lektur). Cały okres stażu.
5. Wykorzystywanie wiedzy do rozwi±zywania problemów. Diagnozowanie problemów z czytaniem, niskiego poziomu czytelnictwa w poszczególnych klasach, braku zainteresowania ksi±żk±. Podejmowanie działań naprawczych w oparciu o wnioski z diagnozy. Cały okres stażu.
§ 4 ust. 2 p. 6 Znajomość przepisów dotycz±cych oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły oraz umiejętność posługiwania się tymi przepisami. 1. Dogłębna analiza dokumentacji szkoły, ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela. Uwzględnianie zadań określonych przez wymienione dokumenty w planowaniu pracy biblioteki. Wykazywanie się znajomości± przepisów w konkretnych działaniach (ocenianie zgodnie z WSO, organizowania wycieczek, itp.) IX 2003;

IX 2003;

IX 2003;

Cały okres stażu.

2. Udostępnienie w wypożyczalni podstawowych aktów prawnych obowi±zuj±cych w szkole. Stworzenie podręcznej kartoteki tekstowej podstawowych aktów prawnych obowi±zuj±cych w szkole. X-XI 2003
3. Znajomość prawa bibliotecznego. Stosowanie przepisów w działalności biblioteki. Ewidencjonowanie zbiorów zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami. Cały okres stażu.
4. Aktualizacja wiedzy na temat obowi±zuj±cego prawa oświatowego. Tworzenie wykazów najnowszych przepisów, z krótkimi adnotacjami.

Aktualizacja wiedzy z zakresu prawa oświatowego podczas konferencji Rady Pedagogicznej oraz konferencji metodycznych.

Wykaz - IX 2003 (aktualizacja raz na kwartał). Wg harmonogramu spotkań RP.

Back Powrót