Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego Jolanty Wawoczny

Back Powrót

Jestem nauczycielem bibliotekarzem w katowickim gimnazjum. Przez pierwszy rok mojej kariery zawodowej pracowałam w przedszkolu z dziećmi sześcioletnimi - chyba właśnie ten okres zadecydował, że ukończyłam Studium Nauczycielskie i studia magisterskie o kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej. Jednak pracowałam w bibliotece szkolnej szkoły podstawowej po ukończeniu kursu bibliotecznego w katowickim WOM. Kolejne lata to ukończenie w 1992 r. Studium Nauczycielskiego, daj±cego przygotowanie do zawodu nauczyciela w szkole podstawowej w specjalności nauczanie pocz±tkowe, odbycie studiów magisterskich na U¦, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, w zakresie Pedagogiki Wczesnoszkolnej - zakończenie w 1997 r.

Dopiero w roku 2000 uzyskałam pełne kwalifikacje bibliotekarza, kończ±c studia podyplomowe na U¦, na Wydziale Filologicznym w zakresie bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.

Ponieważ okres ten to wdrażanie reformy oświaty, przeobrażanie naszej szkoły podstawowej w gimnazjum, postanowiłam podj±ć kolejne studia podyplomowe - Informatyka w szkole, na Akademii Ekonomicznej, w Kolegium Zarz±dzania (ukończone w 2001 r.), zwi±zane z przedmiotem nauczanym na III etapie edukacyjnym.

Okres wprowadzania w życie założeń reformy oświaty spowodował wiele zmian, również konieczność uzupełniania i podnoszenia naszych kwalifikacji. Równocześnie umożliwił zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego, w moim przypadku ubieganie się o miano nauczyciela dyplomowanego. Tytuł taki kojarzy mi się z wielkim prestiżem i bardzo zależy mi, aby go osi±gn±ć. Jest on dla mnie ważny również z innego powodu - bardzo chciałabym, aby społeczeństwo, w tym rodzice moich uczniów, mieli szacunek i uznanie dla osób wpływaj±cych na rozwój osobowości, zdobywane wiadomości i umiejętności ich dzieci.

Okres stażu, choć w pierwszej chwili przerażał mnie ilości± koniecznych do spełnienia warunków, pozwolił mi na inne spojrzenie na moj± pracę zawodow±. Wiele z czynności ujętych w postaci paragrafów Rozporz±dzenia MEN nauczyciel wykonuje na co dzień. Konieczność zaplanowania okresu stażu i sporz±dzenia sprawozdania pozwolił mi systematycznie osi±gać cel, którym ostatecznie było złożenie wniosku o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego, a przy tym z większym jeszcze zaangażowaniem pracować i rozwijać własne kompetencje. Z cał± pewności± zakończenie stażu nie może wi±zać się z ograniczeniem aktywności zawodowej. Już zadeklarowałam stworzenie wspólnie z doradc± metodycznym do spraw bibliotek strony internetowej katowickich bibliotek szkolnych, co stanowi dla mnie wielkie wyzwanie.

Wyznaczone cele operacyjne:

  1. doskonalenie warsztatu i metod pracy,
  2. realizowanie zadań wykraczaj±cych poza wykonywane obowi±zki w celu podniesienia jakości pracy biblioteki i szkoły,
  3. podnoszenie własnych kwalifikacji służ±cych własnemu rozwojowi i podnoszeniu poziomu pracy szkoły,

zawarte w Rozporz±dzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli wyznaczyły kierunek mojej aktywności w okresie stażu zawodowego.

Pierwszymi krokami była wnikliwa analiza Karty Nauczyciela, zmian w Karcie Nauczyciela dotycz±cych uściślenia przepisów n/t stażu.

23 sierpnia 2001 r. Sejm przyj±ł ustawę między innymi o zmianie w systemie oświaty, ustawy - przepisy wprowadzaj±ce reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela, podpisanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 18 września 2001 r. zwanych ustaw± czyszcz±c±.

Przeanalizowałam Rozporz±dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz Rozporz±dzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 maja 2002 r.

Stale śledziłam przepisy prawa oświatowego i zawarte tam komentarze, wydawane przez RAABE - "Prawo w szkole" oraz w "Głosie Nauczycielskim", "Bibliotece w Szkole", Biblioteczce OUPiS - ZNP.

Analizowałam Statut Szkoły i Program Wychowawczy, Wewn±trzszkolny System Oceniania oraz pozycje ksi±żkowe o tematyce wychowawczej.

D±ż±c do wzbogacania swojego warsztatu pracy uczestniczyłam we wszystkich konferencjach szkoleniowych w szkole, w spotkaniach zespołu humanistycznego, konferencjach organizowanych przez doradcę metodycznego ds. bibliotek oraz dla nauczycieli informatyki. Zrealizowałam także własny plan komputeryzacji biblioteki szkolnej, pocz±wszy od zorientowania się w parametrach sprzętu komputerowego i oprogramowania, aż po samokształcenie i przeszkolenie nauczyciela stażysty w zakresie obsługi. Mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny rozpoczniemy z pełn± baz± danych i elektronicznym wypożyczaniem ksi±żek!

Poprawa jakości pracy przyświecała zawsze moim poczynaniom, od zdobywania kolejnych szczebli wykształcenia, do podejmowania coraz to nowych przedsięwzięć. Wiele ciekawych inicjatyw prezentuje szczegółowe sprawozdanie z realizacji stażu zawodowego.

OPRACOWYWANIE I WDRAŻANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ I PROGRAMÓW NA RZECZ DOSKONALENIA SWOJEJ PRACY I PODWYŻSZANIA JAKO¦CI PRACY SZKOŁY, W TYM WYKORZYSTYWANIE I DOSKONALENIE UMIEJĘTNO¦CI STOSOWANIA TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ I INFORMACYJNEJ

§5 ust. 2 pkt.1

  1. Udział w pracach komisji opracowuj±cej Statut szkoły - paragraf dotycz±cy biblioteki szkolnej jako szkolnego centrum informacji oraz Samorz±du Uczniowskiego, udział w tworzeniu wizji, misji szkoły.

    We wrześniu 1999 r. zakończono prace nad tworzeniem Statutu Szkoły. Paragraf dotycz±cy biblioteki szkolnej został napisany po analizie najnowszych publikacji na temat zadań i charakteru bibliotek, w tym szkolnych. W statucie bibliotekę ujęłam jako szkolne centrum informacji, gdyż tylko taka ma możliwość istnienia w trakcie realizacji reformy edukacji warunkowanej przeobrażeniami transformacji ustrojowej.

    Nowa wizja biblioteki to zmiana kierunku myślenia, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Malej±ce zainteresowanie dzieci i młodzieży słowem pisanym nie może pozostać niezauważone przez pedagogów - należy wychodzić naprzeciw potrzebom młodego pokolenia i w nowatorski sposób umożliwiać im zdobywanie informacji i nowych umiejętności - tego można dokonać poprzez atrakcyjne, nietradycyjne formy działań, co zostało ujęte w Statucie Szkoły i do czego d±żę w swojej pracy.

    Podczas warsztatów zorganizowanych przez dyrekcję, nauczyciele wspólnie tworzyli wizję i misję szkoły.

    Po objęciu funkcji opiekuna Samorz±du Uczniowskiego wspólnie z Rad± Samorz±du podjęliśmy się modyfikacji paragrafu dotycz±cego Samorz±du Uczniowskiego, gdzie określono jego prawa i podjęto wniosek o stworzeniu Regulaminu, który wszedł w życie w grudniu 2001 r.

    W listopadzie 2002 r. w szkole zostały zorganizowane warsztaty na temat tworzenia programu profilaktycznego szkoły. Bardzo cenne informacje oraz ciekawe i kształc±ce ćwiczenia pozwoliły mi na współtworzenie programu. Ponieważ zajęłam się również zebraniem i graficznym zobrazowaniem danych przeprowadzanych w szkole ankiet, mam większe wyobrażenie o konieczności stworzenia w szkole takiego programu i pracy według jego założeń.

    Uzupełnieniem wiadomości były również warsztaty (26 listopada 2002 r.) na temat pracy wychowawcy klasy, głównie współpracy z rodzicami.

    Mimo, że nie jestem wychowawc± konkretnej klasy, to jednak informacje i ciekawe metody pracy z młodzież± mogę wykorzystywać w pracy pedagogicznej w bibliotece.
     

  2. Udział w życiu szkoły oraz w pracach jej organów, prowadzenie dokumentacji szkolnej zgodnie z przepisami.

    Każdy rok szkolny rozpoczynam ze starannie zaplanowanymi czynnościami, dotycz±cymi nie tylko stałych działań nauczyciela bibliotekarza, ale także innymi, zwi±zanymi z prowadzeniem Koła Miłośników Biblioteki i Samorz±du Uczniowskiego. Przez ostatnie dwa lata jestem także nauczycielem informatyki i przygotowuję plan dydaktyczny lekcji.

    Prowadzę dodatkowe zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej dla grupy uczniów przebywaj±cych w bibliotece szkolnej (brak innej możliwości prowadzenia lekcji przysposobienia do życia w rodzinie).

    Brałam udział w szkoleniu dotycz±cym obsługi programu dotycz±cego planu budżetowego szkoły (maj, wrzesień 2002 r.).

    W czasie posiedzeń Rady Pedagogicznej zajmowałam się pisaniem protokołów.
     

  3. Udział w opracowaniu wyników ankiet przeprowadzanych w szkole.

    Samokształcenie, jak również ukończenie studiów podyplomowych, pomogły mi w biegłym opanowaniu czynności na komputerze. Dlatego podejmuję się opracowywania wyników przeprowadzanych w szkole ankiet i graficznej ich prezentacji. Przykładem może być analiza wyników egzaminów gimnazjalnych 2002r., badanie opinii uczniów - ankieta skalowana, ogólnoszkolna. Wspólnie z grup± koleżanek dokonałyśmy także ich analiz.

    Przeprowadzana w październiku 2002 r. przez pedagoga szkolnego ankieta na temat oczekiwań nauczycieli i rodziców wobec szkoły została przedstawiona przeze mnie w postaci wykazów i wykresów.
     

  4. Współpraca z nauczycielami realizuj±cymi proces dydaktyczno - wychowawczy, również w zakresie zaspokajania potrzeb specjalnych młodzieży

    Nie wyobrażam sobie czynności dydaktyczno - wychowawczych bez stałych kontaktów z innymi nauczycielami oraz rodzicami uczniów. Codzienne czynności s± modyfikowane w zależności od potrzeb, w zwi±zku z tym pojawiły się:

    • stały cykl "Biblioteka proponuje", stanowi bibliografię zawartości czasopism popularnonaukowych i pedagogicznych proponowanych do przeczytania lub wykorzystania na lekcjach. Często kserokopie materiałów dostarczam nauczycielom, którym dane publikacje mog± być przydatne.
    • szkoła po reformie - "Co dalej, gimnazjalisto?" - wykorzystuj±c publikowane materiały stworzyłam k±cik dla uczniów klas gimnazjalnych, prezentuj±cy różne możliwości wyboru przyszłej szkoły w zależności od zainteresowań i planów zawodowych. Cykl ten ukazuje się również w gazetce szkolnej.
    • comiesięczne spotkania z ł±cznikami klasowymi z bibliotek± w celu omówienia czytelnictwa i działań powoduj±cych zwiększenie zainteresowania ksi±żk± - założeniem tych spotkań jest współpraca z wychowawcami klas i wspólne zainteresowanie uczniów poszukiwaniem wiedzy.
    • rozmowy diagnozuj±ce - ze względu na wdrażanie programu autorskiego "Korepetycje w bibliotece szkolnej" pojawiła się konieczność systematycznych kontaktów z nauczycielami ucz±cymi, aby pomóc uczniom maj±cym kłopoty z uczeniem się oraz zaproponować stał± współpracę z bibliotek± uczniów zdolnych, by poszerzali zakres swojej wiedzy.
  5. Doskonalenie warsztatu i metod pracy w bibliotece i pracy pedagogicznej.

    Po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, moim marzeniem stała się skomputeryzowana biblioteka. Po przedstawieniu projektu komputeryzacji spotkałam się ze zrozumieniem dyrekcji i bardzo szybk± jego realizacj± (luty 2002 r.)

    Rozpoczęcie pracy z nowym programem MOL 2000+ wymagało przypomnienia wiadomości i umiejętności ze studiów, a także samokształcenia i przeszkolenia drugiego nauczyciela bibliotekarza. Systematycznie rozbudowujemy bazę danych, aby już w nowym roku szkolnym rozpocz±ć wypożyczanie przy pomocy kodów kreskowych i czytnika. Zdajemy sobie sprawę, że aby informacja w bibliotece zadawalała wszystkich czytelników, musimy wiele jeszcze czasu spędzić z MOL’em.

    ¦cisła współpraca z koleżank± - nauczycielem języka polskiego zaowocowała wieloma imprezami kulturalnymi na terenie szkoły (m. in. poranek o F. Chopinie, ścieżka filozoficzna "Żyjemy w samych znakach zapytania") i poza ni±, co wydaje się bardzo potrzebnym działaniem w celu zdobywania czytelników.

    Codzienne czynności staram się wykonywać zgodnie z oczekiwaniami użytkowników biblioteki, według najnowszych trendów oświatowych.
     

  6. Studiowanie literatury pod k±tem przydatności dla nauczycieli odbywaj±cych staż zawodowy. Systematyczne przegl±danie stron internetowych w poszukiwaniu informacji n/t awansu zawodowego.

    Moja własna potrzeba, a także duża liczba nauczycieli stażystów w naszej szkole, spowodowały konieczność systematycznego przegl±dania publikacji na temat awansu zawodowego. Powstały w ten sposób teczki tematyczne oraz księgozbiór dotycz±cy bezpośrednio i pośrednio (najnowsza pozycje z zakresu pedagogiki i psychologii) tego tematu. Zawsze chętnie udzielam informacji i staram się, aby mimo braku funduszy biblioteka dysponowała aktualnymi publikacjami, dlatego często s± to kserokopie zdobyte od znajomych.

    Ponieważ wielu nauczycieli kończy w tym roku staż zawodowy, przygotowałam bibliografię (wydrukowan± i w wersji elektronicznej) dotycz±c± awansu.
     

  7. Wykorzystanie technologii komputerowej i informacyjnej w pracy pedagogicznej: korzystanie z programów edukacyjnych, wykorzystanie encyklopedii multimedialnych uatrakcyjnienie wystaw bibliotecznych, pomoc nauczycielom i uczniom w obsłudze komputera.

    Przyjęty w Statucie Szkoły kierunek rozwoju biblioteki szkolnej obligował dyrekcję szkoły i nauczyciela bibliotekarza do wzbogacenia zbiorów o programy multimedialne i edukacyjne, ci±głe powiększanie zbioru kaset wideo i audio. Pomagaj± one nie tylko uczniom w zdobywaniu nowej wiedzy nowoczesn± technologi±, nauczycielom w przygotowaniu lekcji, ale także nauczycielowi bibliotekarzowi. Staram się przybliżać uczniom wydarzenia narodowe i ludzi, obrazuj±c wystawy biblioteczne prezentacjami w programie PowerPoint, czytelnymi napisami wykonanymi w MsWord, wykorzystuję encyklopedie multimedialne i materiały zamieszczane w Internecie.

    W bibliotece szkolnej uczniowie prosz± o pomoc w przygotowaniu się do lekcji informatyki, nauczyciele o znalezienie potrzebnych materiałów w programach edukacyjnych czy o przygotowanie pomocy do lekcji.

    Komputer w bibliotece szkolnej pozwolił także na szybsze, czytelniejsze opracowanie statystyki czytelnictwa, prowadzenie księgi ubytków (przed zakupem MOLa 2000+), tworzenie zestawień zakupów dla jednostki prowadz±cej.
     

  8. Podejmowanie dodatkowych zadań i funkcji w szkole.

    Podczas piętnastu lat pracy i nadal w bibliotece szkolnej działa Koło Miłośników Biblioteki (prowadzone nieodpłatnie), które modyfikowane jest w miarę potrzeb młodzieży. Od dwóch lat - tj. wdrożenia programu autorskiego "Korepetycje w bibliotece szkolnej" KMB zostało podzielone na sekcje realizuj±ce różne zadania: aktyw biblioteczny pomagaj±cy nauczycielowi w czynnościach zwi±zanych z wypożyczaniem ksi±żek i informacj± naukow±, uczniowie z sekcji udzielaj±cej korepetycji zostali przeszkoleni w zakresie metod przyspieszonego uczenia się wg. pozycji A. Smitha "Przyspieszone uczenie" i pracuj± wg założeń programu, oraz sekcja imprezowo - dekoracyjna wykonuj±ca np. prezenty świ±teczne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, pomagaj±ca w prezentacji materiałów na wystawkach okolicznościowych w bibliotece szkolnej, dbaj±ca o wystrój szkolnych gazetek na korytarzach czy pomagaj±ca w obsłudze konkursów szkolnych i pozaszkolnych.

    W latach 1999 - 2000 prowadziłam Szkoln± Kasę Oszczędności. Działalność ta jest kontynuowana teraz przez innego nauczyciela. Za propagowanie idei oszczędzania otrzymałam dyplom dyrektora PKO BP w Katowicach.

    W roku szkolnym 2000/2001 objęłam funkcję opiekuna Samorz±du Uczniowskiego, któr± pełniłam przez dwa lata. Wspólnie z uczennicami nawi±załam współpracę z młodzież± w programie "Moja szkoła".

    Jako opiekunka SU byłam inicjatork± akcji sprz±tania świata we wrześniu 2001r., do której wł±czyli się nauczyciele wychowania fizycznego z uczniami.

    Za mojej kadencji, wspólnie z nauczycielem WOS/KOSS przygotowałam Regulamin Samorz±du, na podstawie którego zostały przeprowadzone wybory do Rady Samorz±du.

    Wspólnie z uczniami przeprowadziliśmy imprezy szkolne (m. in. konkurs o ¦l±sku, wybory "Belfra Roku", dyskoteki szkolne, zbiórkę surowców aluminiowych, akcja charytatywna "Góra grosza", parodia reklam w czasie Kabaretonu, mikołajki i walentynki).

    Od wielu lat podejmuję się również wielu dodatkowych czynności, takich jak zakup ksi±żek na nagrody dla najlepszych uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego, wypisywanie listów gratulacyjnych dla rodziców czy Odznak Staszicowskich.

    Często także wykonuję polecenia dyrekcji, nie zwi±zane bezpośrednio z moimi obowi±zkami (pisma wykonywane w edytorze tekstów - np. wykaz podręczników i programów obowi±zuj±cych w danym roku szkolnym, harmonogram imprez szkolnych, szablony dokumentów, zaproszenia; wykresy, itd.)
     

  9. Sprawowanie opieki nad pomieszczeniem biblioteki szkolnej

    Biblioteka szkolna to szczególne miejsce, które powinno stwarzać szczególn± atmosferę. Staram się o estetyczny wygl±d pomieszczenia (duża ilość kwiatów), aktualne wystawki dotycz±ce wydarzeń historycznych i współczesnych, wielkich ludzi, czy zwi±zanych na bież±co z życiem szkoły - np. realizacj± ścieżek między-przedmiotowych), ciekawe czasopisma dla nauczycieli i uczniów, k±cik informacyjny dla ucznia, reklamę biblioteki poza pomieszczeniem - stały cykl "Kalendarz historyczny".

    Zbiory biblioteki s± aktualizowane w miarę możliwości finansowych szkoły.
     

UMIEJĘTNO¦Ć DZIELENIA SIĘ SWOJˇ WIEDZˇ I DO¦WIADCZENIEM Z INNYMI PRACOWNIKAMI SZKOŁY.

§ 5 ust. 2 pkt 2

  1. W roku 2000 staż na stopień nauczyciela mianowanego rozpoczęła nauczycielka - bibliotekarz, której stałam się opiekunem. Po zapoznaniu się z obowi±zkami opiekuna stażu i Rozporz±dzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. oraz (później) Rozporz±dzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 maja 2002 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, przyst±piłam do sporz±dzenia kontraktu i planu współpracy. Codzienne kontakty wymagały ukierunkowania działań młodego nauczyciela na realizację ogólnych założeń pracy szkoły, udostępniania przepisów oświatowych i realizacji programu pracy biblioteki, oraz omówienia i dokumentowania tychże czynności.

    Młoda nauczycielka sama podejmuje wiele przedsięwzięć, między innymi starała się o opiekę nad Samorz±dem Uczniowskim klas 4 - 6, prosz±c o rady merytoryczne w tym zakresie. Korzystaj±c z moich doświadczeń przeprowadziła w październiku 2002 r. wybory do Samorz±du.

    Jest również autork± wielu ciekawych rozwi±zań dotycz±cych pracy biblioteki szkolnej, podjęła się cotygodniowego cyklu spotkań "Cała Polska czyta dzieciom" propaguj±c dobr± ksi±żkę dla młodzieży i robi±c przy okazji ranking pozycji ulubionych przez czytelników, prowadzi wiele ciekawych, cyklicznych konkursów i wystawek.

    Podopieczna chętnie bierze udział w imprezach organizowanych przez doświadczonych nauczycieli i poszukuje pomysłów i rozwi±zań dla siebie.

    Podsumowaniem opieki jest projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego.
     

  2. Ze względu na duże w naszym gimnazjum zainteresowanie awansem zawodowym nauczycieli oraz udziałem w konferencji na ten temat, jak również z racji obowi±zku - powstały teczki tematyczne dotycz±ce awansu zawodowego, prawa oświatowego oraz specjalnie wydzielona półka z aktualnymi pozycjami dla nauczycieli. Zebrane materiały posłużyły do stworzenia bibliografii na ten temat. Komputeryzacja biblioteki - tworzenie bazy danych - została tak zaplanowana, aby jak najwcześniej udostępnić nauczycielom opisy bibliograficzne i umożliwić poszukiwanie materiałów z zakresu pedagogiki, dydaktyki, psychologii i oświaty w ogóle.

    Od lat już gromadzę scenariusze imprez szkolnych kopiowane z czasopism bibliotekarskich i innych, a ostatnio teczki rozbudowuj± się o propozycje pisane samodzielnie i przez innych nauczycieli, głównie polonistów. S± one bardzo pomocne przy organizowaniu imprez okolicznościowych i akademii szkolnych. Niejednokrotnie służ± jako podstawa modyfikacji na potrzeby przyszłej imprezy szkolnej.

    Praca dyplomowa n/t Unii Europejskiej została wł±czona do zbiorów biblioteki szkolnej i służy uczniom i nauczycielom jako źródło wiedzy na ten temat.
     

  3. Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje w zakresie pracy z komputerem, ukończyłam studia podyplomowe Informatyka w szkole. Wykorzystuj±c swoje umiejętności tworzę dokumenty w edytorze tekstów na potrzeby ogólnoszkolne, pomagam nauczycielom ucz±cym w przygotowaniu pomocy do lekcji, tworzę statystyki i wykresy w arkuszu kalkulacyjnym. Brałam udział w opracowywaniu ankiety dotycz±cej jakości pracy szkoły przeprowadzonej wśród nauczycieli i rodziców, także ankiety przeprowadzonej wśród uczniów dotycz±cej przestrzegania Wewn±trzszkolnego Systemu Oceniania, również analizy wyników egzaminów gimnazjalnych z maja 2002r. oraz ankiet dotycz±cych oczekiwań rodziców wobec szkoły prowadzonych z myśl± o stworzeniu programu profilaktycznego.

    Przygotowanie szkolnej imprezy środowiskowej - Majówki - wspomagałam dokumentacj± opracowywan± na komputerze, w bibliotece szkolnej zorganizowałam wystawkę wzbogacon± prezentacj± PowerPoint na temat państw Unii Europejskiej oraz powstań śl±skich.

    Korzystaj±c z tej technologii powstaje wiele estetycznych pomocy naukowych.

    Wiem, ile znaczy ta wiedza i umiejętności, więc zachęcam wszystkich do jej zgłębiania.
     

OPRACOWANIE I WDROŻENIE PROGRAMU DOTYCZˇCEGO DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH, WYCHOWAWCZYCH I OPIEKUŃCZYCH LUB INNYCH ZWIˇZANYCH Z O¦WIATˇ, POMOCˇ SPOŁECZNˇ LUB POSTĘPOWANIEM W SPRAWACH NIELETNICH

§ 5 ust. 2 pkt 3 (a)

Opracowałam i wdrożyłam program autorski "Korepetycje w bibliotece szkolnej".

Potrzeba stworzenia takiego programu pojawiła się dzięki grupie uczniów szkoły, którzy korzystaj±c z biblioteki szkolnej prowadzili zajęcia koleżeńskie ze słabszymi koleżankami i kolegami. Często nieodzown± okazywała się także pomoc nauczyciela oraz udostępnienie materiałów informacyjnych zgromadzonych w bibliotece szkolnej. "Korepetycje w bibliotece" bazuj± na grupie uczniów, którzy chętnie pomagaj± innym. Ale działanie to zakłada również ścisł± współpracę z nauczycielami ucz±cymi i wychowawcami klas, którzy czuwaj± nad uczniami i proponuj± skorzystanie z zajęć: sporadycznie - kiedy nie rozumiej± tematu, stale - przy niskich wynikach w nauce. Baza informacyjna biblioteki pozwala również na poszerzanie wiadomości uczniów zdolnych, przygotowuj±cych się np. do olimpiad przedmiotowych czy konkursów.

Biblioteka szkolna pozwala na wykorzystanie warsztatu informacyjnego, poprzez dyspozycyjność nauczyciela bibliotekarza jest możliwe dostosowanie godzin zajęć do wolnego czasu ucznia, także na stworzenie atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa młodemu człowiekowi, który odczuł w jakimś stopniu porażkę albo szuka możliwości realizacji swoich zdolności i rozwijania zainteresowań.

Przeprowadzaj±c korepetycje w bibliotece szkolnej stosuje się zasady szybkiego i efektywnego uczenia się, komunikacji międzyludzkiej, pozwolenia na osi±ganie drobnych sukcesów. Celem jest wdrożenie do analizowania własnych możliwości oraz konsekwentnego d±żenia do wytyczonego celu.

Program autorski "Korepetycje w bibliotece szkolnej" został pozytywnie zaopiniowany przez doradcę metodycznego ds. bibliotek, zespół wychowawczy szkoły oraz dyrekcję.

OPRACOWANIE CO NAJMNIEJ DWÓCH PUBLIKACJI, REFERATÓW LUB INNYCH MATERIAŁÓW ZWIˇZANYCH Z WYKONYWANˇ PRACˇ

§ 5 ust. 2 pkt.3 (b)

  1. Program autorski "Korepetycje w bibliotece szkolnej" zaprezentowałam redakcji czasopisma "Biblioteka w Szkole", gdzie spotkał się z zainteresowaniem i został opublikowany na jego łamach w nr 2/2002. Mam nadzieję, że wielu czytelników tego pisma wykorzysta moj± publikację w swojej codziennej pracy z uczniami i rozbuduje swoje działania zawodowe o ten zakres - wydaje się bardzo potrzebny dzieciom, które nie maj± możliwości skorzystania z pomocy dorosłych albo tylko poszukuj± zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb życiowych - zainteresowania ich działaniem i umożliwienia odniesienia sukcesu. [szerzej na ten temat w § 5 ust. 2 pkt3(a)]
     
  2. "Unia Europejska w gimnazjum" to temat pracy dyplomowej studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Praca medialna na płycie CD została wł±czona do zbiorów Stowarzyszenia Komputer I Sprawy Szkoły KISS, a jej streszczenie opublikowano w Zeszytach Naukowych Stowarzyszenia pod tytułem "Wybrane zagadnienia z Informatyki w Szkole". Praca została wykorzystana również jako źródło wiedzy o państwach Unii podczas projektu edukacyjnego realizowanego w szkole, a także służyła jako przykład stworzonych przez nauczyciela pomocy do zajęć z uczniami. Zamieściłam także w niej konspekty lekcji dotycz±cych tego tematu, a przygotowane przez koleżanki: nauczyciela KOSS, geografii i języka polskiego.
     
  3. Z inicjatywy Samorz±du Szkolnego rozpoczęliśmy wydawanie gazetki samorz±dowej. We wrześniu 2001 r. pojawił się pierwszy numer "Gimzetki". Wielkie zaangażowanie uczniów i piecza nauczyciela przyczyniły się do jej bardzo dobrego poziomu, co potwierdziła Trybuna ¦l±ska, zapraszaj±c naszych uczniów do redagowania strony Trybuny z okazji Dnia Dziecka 2002 r.

    Mimo, że już nie jestem opiekunem Samorz±du, w dalszym ci±gu wspieram uczniów swoim doświadczeniem w tym zakresie. Dumni jesteśmy z faktu, że pisarka Marta Fox czyta nasz± gazetkę, szukaj±c w niej pomysłów i pogl±dów młodzieży do własnych powieści.
     

  4. "Młodzieżowy Turniej Literacki - przykład współpracy nauczycieli różnych specjalności i biblioteki miejskiej" to temat artykułu, który ukazał się w "Bibliotece w Szkole" nr 2/2003. satysfakcję spowodowały telefoniczne pytania dotycz±ce szczegółów organizacyjnych Młodzieżowego Turnieju Literackiego i obecność zainteresowanych osób na kolejnym spotkaniu, aby skorzystać z naszych doświadczeń i realizować podobn± imprezę w swoim środowisku.

    Powołanie do życia Młodzieżowego Turnieju Literackiego (wspólnie z nauczycielem języka polskiego i muzyki) - konkursu na szczeblu miasta Katowice, rozpoczęło współpracę z redakcjami katowickich dzienników (Dziennik Zachodni, Trybuna ¦l±ska i Kurier Rodzinny) i gazetki regionalnej Nad Kłodnic±. Dostarczałyśmy sprawozdania z poszczególnych konkursów, które zamieszczane były na łamach prasy. Redakcja Magazynu Szkolnego oraz Biblioteki w Szkole opublikowały nasze artykuły o działaniach nauczycieli we współpracy z bibliotek± miejsk± na terenie miasta.

    Uważamy, że pisanie o tym, co dzieje się dobrego w szkołach, uświadomi czytelnikom, jak wiele potrafi± zrobić młodzi ludzie, jeżeli zaproponować im atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu.
     

  5. Kolejnym krokiem zmierzaj±cym do popularyzacji i wymiany doświadczeń między nauczycielami było stworzenie strony internetowej, na której oprócz szczegółów organizacyjnych i aktualności dotycz±cych Młodzieżowego Turnieju Literackiego znajduj± się konspekty ścieżek międzyprzedmiotowych i scenariusze imprez, jak również wspomniany w niniejszym sprawozdaniu Projekt komputeryzacji biblioteki szkolnej oraz program autorski "Korepetycje w bibliotece szkolnej". Adres strony: www.gimedu.republika.pl

PROWADZENIE OTWARTYCH ZAJĘĆ, W SZCZEGÓLNO¦CI DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW I NAUCZYCIELI KONTRAKTOWYCH, LUB PODEJMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIˇZANYCH Z WEWNˇTRZSZKOLNYM DOSKONALENIEM ZAWODOWYM

§ 5 ust. 2 pkt.3 (c)

  1. Jako opiekun stażu nauczyciela kontraktowego uważałam za konieczne zaprezentowanie kilku spotkań, realizuj±c zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej. Zajęcia te zostały omówione i sporz±dzono protokoły.

    Moja podopieczna, jak również inni nauczyciele - nie tylko stażyści, mieli okazję obserwować kolejne konkursy w ramach Młodzieżowego Turnieju Literackiego, uczestniczyć w akademii szkolnej z okazji ¦więta Edukacji Narodowej, jak również wielu przedsięwzięciach o charakterze poetycko - muzycznym organizowanych często we współpracy z koleżankami, np. spotkanie w ramach ścieżki filozoficznej "Żyjemy w samych znakach zapytania", imprezy środowiskowe: "Wdzięczność jest pamięci± serca", "Całe życie jest adwentem".

    Uważam, że zaproszenie młodych ludzi na własne zajęcia powoduje konieczność takiego zaprezentowania swoich możliwości, aby motywować ich do wkładania jak największego wysiłku w przygotowywanie propozycji dla młodzieży. Owocuje to coraz ciekawszymi zajęciami, pozytywn± rywalizacj± wśród nauczycieli, a efekty ocenia młodzież - różnorodne formy, pozwalaj±ce każdemu uczniowi, zarówno podczas lekcji jak i zajęć nieobowi±zkowych, nauczyć się więcej i lepiej.
     

  2. Wiadomości zdobyte na szkoleniu organizowanym przez ¦l±skie Kuratorium przekazałam gronu nauczycielskiemu na naradzie zorganizowanej 2 listopada 2000 r. Ze względu na osobiste zainteresowanie spraw± awansu, zawsze służę rad± i pomoc± w postaci zgromadzonych publikacji lub bezpośrednich odpowiedzi na pytania. Często udostępniam zainteresowanym nauczycielom gotowe materiały, jak chociażby przygotowana specjalnie bibliografia zawartości czasopism n/t awansu zawodowego, kserokopie nowych rozporz±dzeń, itp.
  3. Jako nauczyciel z wieloletnim stażem uważałam, że moje doświadczenie może być pomocne młodym. Przeprowadziłam kilka godzin zajęć z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej w obecności stażysty, prezentowałam innym nauczycielom pracę dyplomow± zaliczaj±c± studia podyplomowe Informatyka w szkole na temat Unii Europejskiej wykonan± w języku HTML i nagran± na płytę CD, która została wł±czona do zbiorów biblioteki szkolnej i pokazuje możliwości tworzenia pomocy naukowych oraz prezentacji informacji w niekonwencjonalnej formie.

    Wraz z członkami Koła Miłośników Biblioteki podjęłam się przygotowania akademii z okazji ¦więta Edukacji Narodowej w październiku 2000 r. Praca nad realizacj± scenariusza, własnoręczne kompletowanie kostiumów i scenografii ukazało możliwości poszczególnych uczniów, a także pozwoliło nam się świetnie bawić podczas prób. Również występ przyniósł uczniom zadowolenie i nowe doświadczenie.

    Prowadz±c Samorz±d Uczniowski zorganizowałam wspólnie z uczniami między innymi konkurs "Ocalić śl±skie tradycje", "Kabareton", zabawy mikołajkowe i walentynki. Niejednokrotnie inicjatywa wychodziła od młodzieży, jednak realizacja wymagała zdyscyplinowania organizatorów i zadbania o sprawność przebiegu imprezy.

    We współpracy z uczniami i nauczycielem KOSS/WOS powstał nowy regulamin Samorz±du Uczniowskiego, który obowi±zuje od grudnia 2002r. Według znowelizowanych przepisów przeprowadzono wybory do Rady Samorz±du. Zadbałyśmy o to, aby uczniowie mieli możliwość poznania zasad prawdziwych wyborów, st±d wymóg przedstawienia dowodu tożsamości, potwierdzenie podpisem pobrania karty do głosowania, itd.

    W ramach współpracy z nauczycielami gimnazjum powstaje wiele ciekawych inicjatyw prezentowanych na terenie szkoły i poza ni±. Jedn± z cenniejszych były zajęcia zrealizowane w maju 2001 r. oraz w kwietniu 2003 r. wspólnie z nauczycielem języka polskiego z zakresu edukacji filozoficznej, pt: "Żyjemy w samych znakach zapytania". Na pierwsze spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele stażyści naszego Gimnazjum, którzy mieli okazję uczestniczyć w nietypowej formie lekcji z młodzież±. Realizacja ścieżki filozoficznej była aktualizacj± oceny pracy dokonywan± przez dyrektora szkoły. Kolejne spotkanie z cyklu uświetniło podsumowanie rejonowego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zaproszeni goście docenili pracę uczniów i nasz±, prosz±c o udostępnienie scenariusza do publikacji na łamach czasopisma dla nauczycieli katechetów.

    Wł±czyłam się również w projekty edukacyjne na temat agresji (przygotowanie wyci±gu z programu wychowawczego szkoły na ten temat, prezentacji ksi±żek i czasopism na wystawce bibliotecznej), Unii Europejskiej (pomoc w kompletowaniu wiadomości przez uczniów, udostępnienie materiałów medialnych, udział w szkolnej majówce) i regionu.

    Zawsze aktywnie uczestniczę w pracach zespołu humanistycznego - podjęłam się analizy wyników egzaminów gimnazjalnych z maja 2002 r. i przedstawienia ich w tabelach i w postaci wykresów, co wymagało wprowadzenia danych do komputera oraz znajomości zasad analizy.

    Wspólnie z koleżankami jesteśmy organizatorkami Młodzieżowego Turnieju Literackiego, który jest cyklicznym konkursem na szczeblu miejskim dla uczniów gimnazjów, prezentuj±cych literaturę w formie recytowanej lub śpiewanej. Koncepcja konkursu zyskała aprobatę Prezydenta Miasta Katowic i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice. Kolejne spotkania odbywaj± się we współpracy z Miejsk± Bibliotek± Publiczn± nr 32 w Katowicach oraz pisark± Mart± Fox. Zorganizowanie turnieju wymagało od nas działań nie tylko w zakresie przygotowania uczniów do prezentacji literatury, ale także polegało na znalezieniu sponsorów, lokalu, kompetentnych członków komisji. Do naszych obowi±zków należy również przygotowanie dekoracji sali widowiskowej.

    Jest to impreza otwarta dla widowni - uczniów, nauczycieli i środowiska, jak zreszt± wiele innych spotkań. Pisarka i poetka Marta Fox bardzo życzliwie wyraża się na temat tej inicjatywy, gdyż popularyzację bogactwa literatury oraz wł±czanie młodzieży w proces integracji kulturalnej, uważa za bardzo ważne elementy w wychowaniu.
     

AKTYWNA I SYSTEMATYCZNA WSPÓŁPRACA ZE STRUKTURAMI SAMORZˇDOWYMI LUB INNYMI ORGANIZACJAMI DZIAŁAJˇCYMI NA RZECZ EDUKACJI

§ 5 ust. 2 pkt.3 (d)

  1. Współpraca z nauczycielami innych przedmiotów owocuje pomysłami realizowanymi w środowisku. Wraz z koleżankami widzimy celowość w prezentacji umiejętności uczniów poza szkoł±, a także współpracę z okolicznymi placówkami kulturalnymi, wnosz±cymi i do naszej pracy wiele świeżości. St±d wzajemne zabieganie o wartościowe programy poetycko - muzyczne, które wspólnie tworzymy i zwykle prezentujemy w szkole i MBP nr 32.

    Zaszczytem było zaproszenie naszych uczniów jako gości specjalnych Turnieju Jednego Wiersza, organizowanego w Domu Kultury "Koszutka". Prezentowały się tam uczennice, które zostały laureatkami Młodzieżowego Turnieju Literackiego.

    ¦więta Bożego Narodzenia to okres szczególny - refleksji, bliskości z drugim człowiekiem. St±d nasza propozycja skierowana do osób samotnych - wspólne spotkanie opłatkowe w Bazylice Franciszkanów 22 grudnia 2002 r. W styczniu 2002 r. uczniowie zaprosili na spotkanie swoich bliskich do MBP nr 32 w Katowicach.

    Z myśl± o ubogich dzieciach prowadziłam wspólnie z koleżankami akcję charytatywn±. Jej głównym założeniem było zwrócenie uwagi na potrzeby ludzi z naszego, najbliższego otoczenia. Bardzo aktywnie do akcji wł±czyli się uczniowie z Koła Miłośników Biblioteki. Nie najważniejsza wydaje się ilość zebranych pieniędzy, ale uwrażliwienie na innych, konieczność dzielenia się, a przede wszystkim bycie dobrym.

    Bardzo spontanicznie została przeze mnie przyjęta propozycja przygotowania programu na organizowan± przez MBP nr 32 w Katowicach Terapię ¦miechem z okazji ogłoszonego roku 2003 Rokiem Niepełnosprawnych. Wspólnie z koleżank± przygotowałyśmy Maraton Uśmiechu, w którym prezentowali się uczniowie naszego gimnazjum.
     

  2. Promocja Gimnazjum nr 22 to potrzeba naszych czasów. Uczniowie zapewniaj± pracę nauczycielom, a tylko szkoła mog±ca zaspokoić oczekiwania uczniów i rodziców w tym zakresie ma szansę istnienia.

    Jako opiekun Samorz±du Uczniowskiego brałam udział w spotkaniu uczniów klas szóstych w Szkole Podstawowej nr 34 w Katowicach - Ligocie. Spotkanie było podyktowane tak± właśnie potrzeb± uczniów - chcieli wybrać w przyszłości najkorzystniejsz± dla siebie ofertę. Na tę okoliczność koleżanki przygotowały folder promocyjny, a opiekun SU i zaproszeni uczniowie odpowiadali na pytania uczestników dotycz±ce warunków, kół zainteresowań, itp i starali się ich zachęcić do wyboru naszego gimnazjum.

    Klub Ośmiu to grupa młodzieży zajmuj±ca się koordynacj± działalności młodzieży szkolnej. Z t± organizacj± reprezentanci Gimnazjum nr 22 nawi±zali współpracę w ramach programu "Moja szkoła".

    Uważam, że promocj± szkoły s± wszystkie przedsięwzięcia, które pozwalaj± zaprezentować osi±gnięcia uczniów w środowisku. Coraz więcej takich inicjatyw daje zauważyć się w naszej szkole, a to daje możliwości młodzieży.
     

  3. Od lat kilka razy w roku spotykam się z doradc± metodycznym do spraw bibliotek, nie tylko na oficjalnych zebraniach. Kontakty te sprzyjaj± mojemu rozwojowi zawodowemu, a także daj± możliwość rozwi±zywania pojawiaj±cych się problemów i podzielenia się własnymi doświadczeniami.

    Bardzo ciekaw± form± spotkań jest wczuwanie się nauczycieli w rolę ucznia i prowadzenie zajęć na określony temat.

    Na każde spotkanie przygotowany jest zestaw nowości ksi±żkowych polecanych do bibliotek, co pozwala na przemyślenia w zakresie gromadzenia księgozbioru w bibliotece szkolnej oraz stworzenie biblioteczki bibliotekarza.

    Ze względu na potrzebę wynikaj±c± z komputeryzacji wielu bibliotek szkolnych, 7 listopada 2002r. odbyło się spotkanie specjalne - na temat tworzenia haseł przedmiotowych, które okazało się bardzo przydatne w praktyce.

    16 stycznia 2003 r. spotkaliśmy się w pracowni katowickiego WOM, aby w praktyce przekonać się o poprawności w tworzeniu bazy MOL.
     

UZYSKIWANIE DODATKOWYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, UMOŻLIWIAJˇCYCH POSZERZENIE ZAKRESU DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

§ 5 ust. 2 pkt.3 (g)

  1. W maju 2001 r. ukończyłam studia podyplomowe Informatyka w szkole, organizowane przez Akademię Ekonomiczn± w Katowicach. Ponieważ moim podstawowym wykształceniem jest pedagogika wczesnoszkolna, zdecydowałam się na taki kierunek studiów z kilku powodów, m. in.:
    • Chciałam mieć w przyszłości możliwość prowadzenia lekcji w gimnazjum
    • Wiedziałam, że komputer to ogromna przyszłość nie tylko w pracy, ale i w domu.

    Już od września 2001 r. rozpoczęłam pracę dodatkow± jako nauczyciel informatyki w s±siednim gimnazjum na 12/18 etatu. Pozwoliło mi to sprawdzić wiedzę teoretyczn± w praktyce. W kolejny roku szkolnym prowadziłam lekcje z tego przedmiotu w naszym gimnazjum.

    Wiedza i umiejętności pozwoliły mi również na poszerzenie oferty programu autorskiego i w zwi±zku z tym mogę prowadzić również korepetycje w bibliotece szkolnej z zakresu informatyki.

    Dzięki opanowaniu pracy z komputerem bez problemu mogłam wdrożyć plan komputeryzacji biblioteki szkolnej i szybko poznać pracę w MOL 2000+, a także przeszkolić drugiego nauczyciela. Sprawne wprowadzanie danych pozwoli nam już w przyszłym roku szkolnym na wykorzystanie czytnika i kodów kreskowych, co wydatnie usprawni wypożyczenia, ale przede wszystkim zależy nam na rozbudowanej bazie informacyjnej i pełnym wykorzystaniu księgozbioru.

    Komputer ma zastosowanie w pracy administracyjnej biblioteki do sporz±dzania zastawień księgowych dla jednostki prowadz±cej, do statystyki wypożyczeń w programie MsExcel czy wykonania protokołów ubytków (przed wprowadzeniem danych do MOL’a).

    Umiejętność obsługi komputera pozwala mi na estetyczne i atrakcyjne dekoracje i k±ciki informacyjne w bibliotece szkolnej oraz na wystrój szkolnego holu, pomoc innym nauczycielom w przygotowaniu pomocy do lekcji czy w ogóle do pracy (szczegóły w § 5 ust. 2 pkt.2).
     

  2. Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej dało mi dopiero pełne kwalifikacje i teoretyczne podstawy nowoczesnych działań nauczyciela bibliotekarza oraz wiedzę i umiejętności, które okazały się niezbędne do pracy w zreformowanej szkole XXI wieku. Dzięki korelacji wiedzy z obydwu kierunków studiów - informatyki i bibliotekoznawstwa - mogę w pełni świadomie planować kierunek rozwoju biblioteki i starać się o popularyzację warsztatu informacyjnego wśród czytelników.
     
  3. Moje samodzielne próby obsługi komputera przed rozpoczęciem studiów spotkały się z zainteresowaniem dyrekcji szkoły i w czerwcu 2000 r. umożliwiono mi udział w kursie "B" "Internet w dydaktyce". Poł±czona wiedza być może będzie wykorzystana po wł±czeniu biblioteki do sieci Internet przy opracowywaniu bazy danych przy pomocy gotowych opisów Biblioteki Narodowej, co jest kolejnym celem w procesie komputeryzacji biblioteki szkolnej.

WYKONYWANIE SAMODZIELNIE LUB WE WSPÓŁPRACY Z ZESPOŁEM INNYCH ZADAŃ NA RZECZ EDUKACJI

§ 5 ust. 2 pkt.3 (h)

  1. Potrzeby innych nigdy nie były dla mnie obojętne i dlatego zawsze starałam się wł±czać do akcji organizowanych przez różne stowarzyszenia.

    Praca z Samorz±dem Uczniowskim zaowocowała współudziałem wogólnopolskiej akcji "Góra grosza", organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom".

    Również na terenie szkoły prowadziłam we współpracy z pedagogiem szkolnym zbiórki przyborów szkolnych, odzieży i zabawek dla dzieci potrzebuj±cych.

    10 grudnia wspólnie z koleżankami i uczniami przeprowadziliśmy akcję charytatywn± na rzecz ubogich dzieci z naszej szkoły. Wśród rodziców przybyłych na zebrania sprzedawane były gipsowe figurki robione przez uczniów.

    Drugim etapem zbiórki funduszy było spotkanie opłatkowe dla rodziców, poł±czone z recytacj± wierszy i piosenkami prezentowanymi przez uczniów.

    Wspólnie z pedagogiem szkolnym dokonałyśmy zakupu potrzebnych ubogim dzieciom artykułów.

    W porozumieniu z proboszczem Parafii Panewnickiej uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział 22 grudnia 2002r. w spotkaniu opłatkowym dla bezdomnych. Mieli okazję zaprezentować przygotowane wiersze i kolędy, ale przede wszystkim zobaczyli ludzi nieszczęśliwych, którym trzeba spróbować pomóc, choćby wprowadzeniem świ±tecznego nastroju czy przygotowaniem wigilijnej kolacji.
     

  2. Nowoczesna szkoła wymaga zmiany roli biblioteki szkolnej. Współcześnie powinna być to pracownia interdyscyplinarna, służ±ca realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, rozwojowi ich uzdolnień, współpracuj±ca z nauczycielami poszczególnych przedmiotów w celu realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły i doskonal±ca jego warsztat pracy, popularyzuj±ca wiedzę pedagogiczn± wśród rodziców.

    Zadaniem nauczyciela bibliotekarza jest praca pedagogiczna z czytelnikami, obejmuj±ca kształtowanie motywacji do kształcenia ustawicznego, wyposażenie w kompetencje samokształceniowe, wspomaganie nauczania generatywnego - procesu badania naukowego przy wykorzystaniu odpowiednich źródeł informacji, uzupełnianie i aktualizacja zbiorów bibliotecznych, współpraca z rodzicami i instytucjami wychowania równoległego.

    Moje codzienne działania w bibliotece szkolnej przynosz± mi wiele satysfakcji. Jest to kontakt z uczniem i równocześnie wiele czynności zależnych od mojej własnej kreatywności, zaangażowania i nawet zdolności marketingowych. Wiem, że jeszcze wiele jest do zrobienia, właściwie zawsze będzie coś niedokończone, ale lubię wyzwania i twórcz± aktywność. Bardzo chciałabym więcej czasu móc poświęcać bezpośrednio czytelnikowi i właśnie temu służy aktualny etap prac technicznych.

    Odnoszę wrażenie, że moja praca jest doceniana przez współpracowników i dyrekcję, o czym świadczy otrzymywany od czterech lat dodatek motywacyjny oraz coroczne przyznawanie nagrody Dyrektora Szkoły.
     

UMIEJĘTNO¦Ć ROZPOZNAWANIA I ROZWIˇZYWANIA PROBLEMÓW EDUKACYJNYCH, WYCHOWAWCZYCH LUB INNYCH

Praca w szkole, z młodzież±, wymaga od nauczyciela analizy sytuacji i ustosunkowania się do niej.

Dzięki wykształceniu nauczyciela, jego ci±gle aktualizowanej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej, można podejmować działania maj±ce na celu jak najlepsze wychowanie młodzieży. Nie chodzi tylko o zachowania patologiczne, ale również podejmowanie stosownych kroków w pracy z dzieckiem zdolnym, z grup± bardziej aktywnych uczniów, itp.

Przedstawione poniżej analizy problemów edukacyjnych zwi±zane s± z moj± prac± zawodow± w charakterze nauczyciela bibliotekarza oraz nauczyciela informatyki.

Pierwsza sytuacja - spadek czytelnictwa wraz z wiekiem uczniów - nie jest przypadkiem odosobnionym w naszej bibliotece; biblioteki szkolne zmieniaj± charakter swojej działalności z wypożyczalni na centrum informacyjne, zwi±zane z pozyskiwaniem przez uczniów umiejętności poszukiwania i przetwarzania informacji.

Drugi rozpatrywany przeze mnie problem zwi±zany jest z nadpobudliwości± uczniów - jednym z wielu problemów szkolnych, który nauczyciel wraz z rodzicami i uczniem powinien próbować rozwi±zać z jak największ± korzyści± dla dziecka.

SPADEK CZYTELNICTWA WRAZ Z WIEKIEM UCZNIÓW NOTOWANY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ GIMNAZJUM

 

ANALIZA PRZYPADKU ŁUKASZA K.  NA LEKCJACH INFORMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM

 

Opracowała: Wawoczny Jolanta

Back Powrót