Biblioteka w Szkole 2004 nr 6

Leszek BERNACZYK
Multimedialne centrum informacji w szkole podstawowej ważnym ogniwem procesu dydaktycznego

O przekształcaniu biblioteki w centrum informacyjne, o unikaniu błędów, o pożytkach z nowoczesnej biblioteki, ale także o trudnościach i negatywnych skutkach wprowadzenia do szkoły technologii informacyjnych pisze informatyk będ±cy dyrektorem szkoły.

Anna ŻARÓW
Metody badań jakości pracy biblioteki

Badanie jakości pracy biblioteki to szukanie odpowiedzi na potrzeby środowiska, w którym funkcjonuje placówka. Przegl±d najważniejszych technik badawczych typu: ankieta, wywiad, obserwacja, eksperyment, diagram skutków i przyczyn, kwestionariusz SERVQUAL.

Ewa KOC, Mariola SITARZ
Program działalności zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy

Treść programu obejmuje m.in. realizację ścieżki "Edukacja czytelnicza i medialna", strategie, metody i techniki nauczania w literaturze przedmiotu, opracowanie konspektów z wykorzystaniem metod aktywizuj±cych. Program zapoznaje nauczycieli z kartotekami i katalogami bibliotecznymi, a także przybliża im pracę pedagogiczn± bibliotekarza.

Józefa BEDNARZ, Joanna GARSTKA
Kinezjologia edukacyjna w pracy nauczyciela bibliotekarza

Kinezjologia jest nauk± zajmuj±c± się ruchem i jego wpływem na uczenie się. Artykuł stanowi przegl±d podstawowych ćwiczeń poprawiaj±cych koncentrację, aktywizuj±cych obie półkule mózgowe, usprawniaj±cych percepcję wzrokow± b±dź słuchow±.

Joanna MENCEL-GWIZDAŁA
Jak zorganizować przegl±d teatralny?

Pomysły, refleksje i uwagi praktyczne dotycz±ce organizacji międzyszkolnych przegl±dów teatralnych.

Marzenna PIETRZYK
Jedna biblioteka dla dwóch szkół

Jak sobie poradzić, kiedy w jednym lokalu funkcjonuj± dwie biblioteki: szkoły podstawowej i gimnazjum? Praktyczne porady.

Monika ZAJˇC
Pomocne kolory

Taśma samoprzylepna wykorzystywana przy wzmacnianiu ksi±żek może służyć też do swoistego kodowania zbiorów.

W±tpliwości - Wynagrodzenie za tzw. etat ł±czony

Kiedy etat nauczyciela bibliotekarza jest uzupełniany godzinami dydaktycznymi, zaczynaj± się problemy w naliczaniu wynagrodzenia. Najkorzystniejszym dla nauczyciela rozwi±zaniem jest zatrudnienie go na podstawie dwóch odrębnych umów.

O wykorzystywaniu przez dyrektorów szkoły "dziurawych" przepisów prawnych.

Juliusz WASILEWSKI
Sekcja Bibliotekarska ZNP ma 80 lat

Z okazji jubileuszu Sekcji Bibliotekarskiej odbyła się w Warszawie uroczysta sesja pod hasłem "Ksi±żka w dobie rewolucji informatycznej". Przedstawienie form działalności Sekcji i jej zasług.

Krystyna HAMERA
Dzień Europy. Propozycja konkursu w szkole podstawowej

Dwuetapowy konkurs, składaj±cy się z prezentacji i quizu, zapoznaje uczniów z państwami europejskimi, ich tradycjami i kultur±. Sprawdza również wiedzę na temat Unii Europejskiej.

Władysław BIELAWSKI
Rok Gombrowiczowski. Konkurs dla uczniów szkół średnich

Setn± rocznicę urodzin pisarza można uczcić również w szkole. Pytania konkursowe (gotowe do powielenia) sprawdzaj± znajomość życia i twórczości Gombrowicza.

Stanisława LEWANDOWSKA
Europejski Dzień Języków Obcych w szkole

Konkurs propaguje naukę języków obcych w szkole i popularyzuje wiedzę z zakresu historii języków na świecie. Konkurencje polegaj± m.in. na rozpoznawaniu języków obcych na podstawie podanych słów, tłumaczeniu przysłów.

Janina WITEK
Najważniejsze postaci w historii świata. Konkurs błyskawiczny

Konkurs polega na poł±czeniu nazwiska danej osoby z krótk± informacj± na jej temat.

Stanisława SOŁKIEWICZ
Krzyżówka ekologiczna dla klas gimnazjalnych

Ewa OWCZAREK
Przedział ludożerców. Scenariusz przedstawienia

Scenariusz na podstawie wiersza Tadeusza Różewicza List do ludożerców o potrzebie wzajemnego szacunku, miłości i dobroci.

Barbara Wanda JACHIMCZAK
Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje...
Scenariusz poetyko-muzyczny poświęcony Janowi Kochanowskiemu

Scenariusz wykorzystuje utwory Kochanowskiego zwi±zane tematycznie ze światem, polityk± i nadziej±. Porusza problem bycia prawdziwym obywatelem.

Dorota PIĘTA
Walka Fausta z Mefistofelesem. Scenariusz przedstawienia

Adaptacja fragmentów dzieła Goethego znakomicie oddaj±ca realia dawnej epoki.

Alina LASOŃ-TUMIALIS
Quo vadis, człowieku XXI wieku? Scenariusz spektaklu

Scenariusz przybliża sylwetkę Henryka Sienkiewicza i rozważa współczesne rozumienie lektur Noblisty.

Publikacje otrzymane

Cykl "Co robi±?"

Renata ŻAK
Zarabiam na drobne wydatki w bibliotece

Niekonwencjonalnym sposobem zdobywania funduszy może być wydawanie gazetki.

Barbara JANCZURA
Konkursy fotograficzne

Konkurs "Cudze chwalicie, swego nie znacie" rozbudza zainteresowanie regionem, "¦mieszne zdjęcia w szkole" - zachęca uczniów do uczestniczenia w życiu szkoły.

Wkładka: Eliza Orzeszkowa, Stanisław Ignacy Witkiewicz - karykatury Eryka Lipińskiego

Na okładce: Wlilliam Wharton