"Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych"

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych
zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org). Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek paÄ˝dziernika. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: Umiejętność czytania i uczenie się w twojej bibliotece szkolnej (Literacy and Learning at your School Library).

IASL
Działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego zainaugurowano formalnie w r. 1971. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja międzynarodowa IASL odbyła się w Londynie w r. 1971. Od tej pory Stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje, które odbywają się w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY).

W tym roku zamiast Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze będą świętować Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Ma to im ułatwić wybór najodpowiedniejszego dla danej szkoły dnia świętowania, a także umożliwić organizację związanych ze świętem działań, które będą trwać dłużej niż jeden dzień - np. tydzień lub cały miesiąc. Już wcześniej w wielu szkołach świąteczne imprezy "rozciągały się" w czasie - przed Dniem Bibliotek ogłaszano konkursy, organizowano akcje regularnego głośnego czytania dzieciom itp. Miesiąc Bibliotek Szkolnych daje nauczycielom bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Można np. porozumieć się z innymi szkołami w okolicy i obchodzić święto wspólnie, raz w jednej, raz w innej szkole.

Zachęcamy do lektury tekstów poświęconych MDBS w archiwalnych numerach "Biblioteki w Szkole"
(9/2004; 9/2005; 9/2006; 7-8/2007 i 7-8/2008) oraz w naszym serwisie internetowym:

Relacje z obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w 2003 roku 1, 2

Relacje z obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w 2004 roku