Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego Ewy Fugowskiej

Back Powrót

Ewa Fugowska
nauczyciel mianowany
Szkoły Podstawowej nr 39 w Gliwicach.

Wstęp

Jestem nauczycielem - bibliotekarzem z dwudziestodwuletnim stażem pracy pedagogicznej. Jestem zatrudniona w Szkole Podstawowej nr 39 w Gliwicach, jako nauczyciel mianowany, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do roku 2004 pracowałam w pełnym wymiarze godzin, obecnie ze względu na cięcia budżetowe, w wymiarze ¾ etatu.

Po zapoznaniu się z przepisami prawa oświatowego, dotyczącymi awansu zawodowego postanowiłam ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. W związku z tym złożyłam do dyrektora szkoły wniosek o rozpoczęcie z dniem 1 września 2002r. stażu trwającego 2 lata i 9 miesięcy. Napisałam plan rozwoju zawodowego i przedstawiłam go do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły. Realizując zadania wytyczone w planie rozwoju zawodowego starałam się spełnić wymagania Rozporządzenia MENiS z dnia 1 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 260 poz. 2593) w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Poniżej przedstawiam sprawozdanie z realizacji tych zadań. Pragnę zaznaczyć, że większość ujętych w moim planie rozwoju zawodowego zadań była planowana i prowadzona już we wcześniejszych latach pracy i będzie kontynuowana po zakończeniu stażu. Nie zrealizowałam zadania: Udział w pracach jury Międzynarodowego Konkursu „Śląsk - Silesia - Schlesien". Konkurs ten został wycofany z realizacji z powodu braku funduszy.

Par. 1.

Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na wskutek wdrożenia działań, mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły w związku z zajmowanym stanowiskiem i pełnioną funkcją.

W okresie stażu szczególną uwagę zwróciłam na wdrażanie działań, które przyczyniłyby się do podniesienia jakości pracy własnej i jakości pracy szkoły, zgodnie z opracowanym planem rozwoju zawodowego. Były to następujące przedsięwzięcia:

  1. Uatrakcyjnienie i wzbogacenie księgozbioru szkolnego, poprzez zakup i pozyskanie z innych źródeł książek i zbiorów pozaksiążkowych.
  1. Książki pochodzą z:
    1. zakupów z funduszu Rady Szkoły.
    2. darów od osób prywatnych i od instytucji np. Omnibus, MAC, WSiP, Kuria Biskupia, Caritas, Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej, Świat książki. Ogólna wartość darów wynosi
    3. zlikwidowanej SP 36, która przekazała nam ponad 200 lektur i bajek dla klas I -III, a w bieżącym roku przekaże drugą partię książek dla klas IV - VI.
  2. Zbiory pozaksiążkowe, to:
    1. edukacyjne programy multimedialne pozyskane z czasopism i darów w liczbie 12 sztuk.
    2. zebrane, wspólnie z nauczycielami, prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów i nauczycieli, obecnie jest ich 43, ale ich liczba stale rośnie.
  1. Poszerzanie wiedzy i samokształcenie.

W związku z tym, że od lat nasze miasto nie posiada metodyka ds. bibliotek szkolnych, chcąc poszerzać swoją wiedzę:

  1. Regularnie uczestniczyłam w samokształceniowych spotkaniach bibliotekarzy szkół podstawowych, gdzie poruszano interesujące problemy i wymieniano doświadczenia, przykładowe tematy tych spotkań to: Ciekawe inicjatywy w bibliotece szkolnej, wykorzystanie komputera w bibliotece, Jak sobie radzić bez metodyka.
  2. Ukończyłam 4 kursy doskonalące dla bibliotekarzy zorganizowane przez WOM w Katowicach: Biblioterapia st. I i II, Literatura dla dzieci i młodzieży, Mierzenie jakości pracy biblioteki. Każdy z tych kursów obejmował 40 godzin zajęć. Kurs Biblioterapeutyczny pozwolił mi nie tylko na rozszerzenie wiedzy ale też na napisanie programu Biblioterapia w pracy z dzieckiem nadpobudliwym..
  3. W ramach samokształcenia, regularnie czytałam prasę i literaturę fachową, m.in. czasopismo Biblioteka w szkole, Bibliotekarz, oraz serię Poradnik Bibliotekarza.
  1. Przygotowywanie wystaw tematycznych w bibliotece szkolnej.

Aby uatrakcyjnić korzystanie z biblioteki, przygotowywałam gazetki i wystawki. Ich tematyka była zazwyczaj związana z czytelnictwem oraz z aktualnymi wydarzeniami w kraju i na świecie (były to np. wystawki i gazetki rocznicowe). Starając się zachęcić do czytania również rodziców wprowadziłam dla nich osobny kącik czytelniczy.

  1. Doskonalenie pracy Koła historyczno - Regionalnego. W ramach doskonalenia swojej pracy związanej z prowadzeniem koła historyczno - regionalnego:
  1. Uczestniczyłam w licznych konferencjach i warsztatach regionalnych, zorganizowanych m.in. przez DWPN, IPN, Sejmik Śląski.
  2. Położyłam duży nacisk na pracę samokształceniową.
  1. Przygotowywałam zadnia do dwóch miejskich konkursów regionalnych (Gliwice - moje miasto i Gliwice- miasto nad Kłodnicą i Ostropką.)
  2. Wzbogaciłam zbiory Szkolnej Izdebki Regionalnej o kolejnych 10 eksponatów, oraz prezentowałam je uczniom, wraz z pogadanką Co gromadzimy w izdebce regionalnej?

Par.2

Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Zgodnie z planem pracy i wymogami współczesnego świata, biegle posługuję się technologiami komputerowymi. Wszelką wiedzę na temat technik komputerowych oraz wyszukiwania informacji w Internecie posiadłam w wyniku samokształcenia i konsultacji z nauczycielami informatyki. Na rzecz swojej szkoły umiejętności te wykorzystuję w następujący sposób:

  1. Opracowując zbiory biblioteczne w programie „Progmen" (tzw. gdański). Po przeniesieniu do nowej szkoły w ten sam sposób będę również prowadzić rejestr wypożyczeń (obecnie ze względów lokalowych jest to niemożliwe).
  2. W pracy zawodowej korzystam z programu Windows 2000 Professional, oraz Exel, służą mi one do pisania sprawozdań, zestawień, konspektów itp.
  3. Wyszukując informacje w Internecie. Każdy nauczyciel i uczeń naszej szkoły może złożyć w bibliotece zamówienie na konkretną informację i otrzyma ją wydrukowaną lub zapisaną na dyskietce. W ten sposób uczniowie mają dostęp do najświeższych informacji.
  4. Wyszukując nowości wydawnicze oraz recenzje na stronach internetowych wydawnictw i w portalach internetowych.
  5. Przygotowując prezentacje stron internetowych przygotowanych przez uczniów do konkursów regionalnych (www.gliwice.pl, www.gliwiczanie.pl, www.slask.pl).
  6. Tworząc prezentacje multimedialne w programie Power Point.
  7. Śledząc zmiany w prawie oświatowym.
  8. Przygotowując zestawy materiałów multimedialnych dla uczniów.
  9. Prowadząc konsultacje dla nauczycieli chcących się nauczyć technik komputerowych i wyszukiwania w Internecie.

Wiedza na temat technik komputerowych i korzystania z Internetu pozwala na sprawniejszą pracę biblioteki i wychodzenie naprzeciw potrzebom młodego pokolenia.

Par.3

Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć.

Swoją wiedzę i umiejętnościami dzielę się z nauczycielami poprzez:

  1. Organizowanie lekcji otwartych dla nauczycieli w swojej szkole oraz innych placówkach. (Jak powstało nasze miasto, Dzieje książki i druku, Bezpieczne media, Ostrożnie z telewizorem, realia stanu wojennego w twórczości Małgorzaty Musierowicz, Cmentarze gliwickie, Stare przedmioty w izdebce regionalnej)
  2. Wygłaszanie referatów na samokształceniowych spotkaniach bibliotekarzy (regionalizm w bibliotece szkolnej)
  3. Prowadzenie warsztatów w czasie III Forum Edukacyjnego 2 kwietnia 2005: Zielone Gliwice -wykład plus prezentacja multimedialna, dla nauczycieli przyrody i regionalistów Realia stanu wojennego…wykład plus prezentacja multimedialna, dla polonistów i bibliotekarzy.
  4. Przygotowywanie i prowadzenie spotkań i warsztatów dla nauczycieli regionalistów wszystkich typów szkół, w związku z powierzeniem mi przez GOM funkcji koordynatora ds. regionalizmu od 2003 roku. W latach 2003 - 2005 przygotowałam 3 spotkania i 3 warsztaty:
  1. Cmentarze Gliwickie - wykład i prezentacja multimedialna
  2. Kościoły Gliwickie cz.1. kościoły rzymsko - katolickie - wykład i prezentacja multimedialna
  3. Kościoły gliwickie cz.2 - kościoły innych wyznań- forma j/w

Warsztaty te odbywały się w Zespole Szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego. W sumie brało w nich udział 156 uczestników.

Podkreślam, że to przedsięwzięcie uważam za jedno z największych dokonań w mojej karierze zawodowej. Była to praca samodzielna i twórcza, która przyczyniła się do do rozwinięcia wiedzy własnej i innych nauczycieli.

Par. 4a

Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych.

  1. Prowadziłam zajęcia koła historyczno - regionalnego w oparciu o własny program autorski Dziedzictwo kulturowe w regionie - program autorski dla klas IV - VI, opracowany wspólnie z metodykiem ds. historii - panią Edytą Mierzwą
  2. Opracowałam w 2005 roku biblioterapeutyczny program autorski do pracy z dzieckiem nadpobudliwym. Został on zainspirowanymi zajęciami, w jakich uczestniczyłam w czasie kursu WOM „Biblioterapia, stopień I i II". Ma na celu pomoc dziecku nadpobudliwemu w wyciszeniu się i poznaniu samego siebie.

Par.4c.

Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

Realizacji tego punktu planu rozwoju zawodowego dokonałam poprzez:

  1. Prowadzenie zajęć w ramach Klubu Bajkopisarza dla klas II - III. W latach 2002 -2004 uczniowie pisali własne bajki, z których najładniejsze były publikowane w gazetce szkolnej „My - Wy - Oni’. Jest to jedne z zadań, z którego realizacji zrezygnowałam w ostatnim roku stażu ze względu na zredukowanie mojego etatu do ¾. Działanie to miało na celu rozwijanie dziecięcej wyobraźni i umiejętności pisania..
  2. Włączenie w akcję „Cała Polska czyta dzieciom", przez:
    • Publikację artykułów na temat konieczności głośnego czytania dzieciom w gazetce szkolnej i w kąciku dla rodziców na gazetce ściennej.
    • Głośne czytanie dzieciom z klas młodszych na długich przerwach przez aktyw biblioteczny.
    • Głośne czytanie w czasie zastępstw w klasach I - VI.
    • Cykliczne czytanie lektury E. Gaardera „Tajemnica Bożego Narodzenia", w czasie Adwentu.
  3. Współredagowanie gazetki szkolnej "My - Wy - Oni", publikowanie w niej artykułów oraz kolportaż.
  4. Przygotowywanie uczniów klas pierwszych do aktywnego czytania, poprzez lekcje biblioteczne i uroczyste pasowanie na czytelnika (co roku w lutym).
  5. Przygotowaniu i szkolenie aktywu bibliotecznego do fachowej pomocy w bibliotece szkolnej.
  6. Włączenie się w przygotowanie corocznego festynu szkolnego przez prowadzenie kawiarenki i dokumentacji fotograficznej.
  7. Pomoc w przygotowaniu uczniów do różnego rodzaju konkursów, w tym interdyscyplinarnych w zakresie tematu „Historia ksiązki i przekazów medialnych" i do organizowanego przez SCDK konkursu międzynarodowego „Zabytki twojego regionu w twoim obiektywie".
  8. Udział w pracach komisji opracowującej Plan Pracy Szkoły, przez zbieranie informacji i koordynację działań.
  9. Udział w pracach związanych z akcją „Szkoła z klasą", opracowanie tematu „Ocena używanych w szkole podręczników".
  10. Nawiązanie współpracy z księgarnią Świat książki i uczestniczenie w zorganizowanej przez nią akcji „Książki dla bibliotek szkolnych", oraz „Techniki szybkiego czytania", z Miejską Biblioteka Publiczną i Domem Współpracy Polsko - Niemieckiej, w celu wymiany i pozyskiwania książek.

Par. 4e.

Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami.

  1. Ciężka choroba trojga uczniów naszej szkoły skłoniła nas do działania niekonwencjonalnego; wraz z koleżankami stworzyłyśmy chór, złożony z nauczycielek naszej szkoły. Od roku 2004 dał on szereg koncertów charytatywnych, z których dochód był przeznaczony dla chorych dzieci z naszej szkoły. W pierwszym roku dochód wyniósł 3 tys. złotych, w drugim: 2300złotych.Chór wystąpił również z dwoma koncertami w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie pokazał również wykonaną przeze mnie prezentację „Śląskie smakołyki, Moje miasto Gliwice, Mój Śląsk".
  2. Jako członek szkolnej komisji socjalnej zajmowałam się opiniowaniem wniosków i pracami przy przyznawaniu wyprawki dla pierwszoklasisty, stypendiów szkolnych oraz zakupu i wypożyczania podręczników dla dzieci z rodzin ubogich. Podręczniki te zostały zakupione z funduszu Urzędu Miejskiego, Rady Szkoły i Caritas Parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
  3. Współpracowałam z Caritasem parafii Miłosierdzia Bożego w zakresie przyznawania dzieciom naszej szkoły unijnej pomocy żywnościowej. Z pomocy tej skorzystało w kolejnych latach około 12 dzieci z naszej szkoły.
  4. Odpowiedziałam wraz z pedagogiem szkolnym na apel Księży Misjonarzy Werbistów, którzy prowadzą pracę misyjną w Afryce. Na swojej stronie internetowej zaapelowali o pomoc. Zorganizowałyśmy więc:
    • Zbiórkę okularów dla Ghany (efekt 195 par okularów)
    • Zbiórkę znaczków pocztowych, w ramach akcji Pomóż dzieciom z Afryki przetrwać lato (efekt - 960 szt. znaczków)

Par. 5.

Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Rozpoznałam, zdiagnozowałam i opisałam dwa przypadki:

  1. Wpływ głośnego czytania przez nauczyciela na kształtowanie się kultury czytelniczej wśród uczniów.
  2. Zapewnienie uczniom rzetelnej informacji o obowiązujących w danym roku szkolnym podręcznikach.

Back Powrót