Wybrane narzędzia i aplikacje internetowe w pracy nauczyciela. Propozycje stron internetowych.

27.07.2016

Zapraszamy do wykazu narzędzi, aplikacji i stron przydatnych w pracy każdemu nauczycielowi bibliotekarzowi.

Zebrała: Joanna Mikuła

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu

Wszystkie prezentowane narzędzia są darmowe, dostępne poprzez przeglądarkę internetową. Do obsługi wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zdecydowana większość z nich wymaga rejestracji na stronie i założenie konta.

Przygotowane prezentacje w powyższych aplikacjach można zamieszczać na stronach internetowych.

Prezentacje multimedialne on-line:

 1. Visme: http://www.visme.co/ - program, w którym można stworzyć interaktywną prezentację I inne treści wizualne.
 2. Prezi: prezi.com – nowoczesny edytor atrakcyjnych prezentacji multimedialnych wykorzystujących grafikę wektorową. Efekt zoom umożliwia użytkownikom powiększanie i pomniejszanie prezentacji oraz wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami na wirtualnym płótnie dając efekt przestrzeni.
 3. Emaze: www.emaze.com – serwis umożliwiający tworzenie prezentacji o interesującej formule efektów 3D i klasycznych przejść między slajdami.

Quizy:

 1. Learningapps: https://learningapps.org/ - platform z polskim interfejsem zawierająca gotowe ćwiczenia interaktywne I gry edukacyjne do wykorzystania na różnych przedmiotach. Korzystając z gotowych szablonów można przygotować ćwiczenie według własnego pomysłu.
 2. Quizizz: http://quizizz.com/ - kolorowe i wciągające narzędzie do tworzenia interaktywnych quizów z możliwością zaznaczenia tylko jednej poprawnej odpowiedzi, pytania mieszają się za każdym razem.

Tablice wirtualne:

 1. Padlet: https://pl.padlet.com/ - proste w obsłudze narzędzie może służyć jako obszar roboczy do współpracy uczniów i nauczycieli, gromadzenie zbiorów, prostych konkursów, wspólnych opowieści, otrzymywania informacji zwrotnej. Na tablicy można umieszczać tekst, zdjęcia oraz linki.
 2. Mural: https://mural.co/ - aplikacja przeznaczona dla zwolenników Prezi, nie jest to prezentacja zoomowa, ale tablica, którą można zapisać – tekstem, zdjęciami, filmami, animacjami, linkami.
 3. Popplet: http://popplet.com/ - narzędzie może być wykorzystywane do prostych, dynamicznych prezentacji i map myślowych, które możemy tworzyć za pomocą zdjęć z internetu oraz własnych fotografii i notatek.

Plakaty i infografiki:

 1. Canva: https://www.canva.com/ - strona, na której, łatwo i profesjonalnie można zaprojektować treści graficzne (plakat, okładkę, zaproszenie, kolaż ze zdjęć). Duża liczba gotowych elementów do wykorzystania przez program pozwala stworzyć grafikę na wysokim poziomie.
 2. Infogram: https://infogr.am/ - profesjonalne narzędzie, które oferuje bogaty zestaw grafik, map oraz wykresów. W wersji bezpłatnej mamy do dyspozycji ponad 30 różnych wykresów. Istnieje możliwość wgrania własnych plików multimedialnych.
 3. Smore: https://www.smore.com/ - narzędzie, dzięki któremu można zaprojektować i wykonać piękne internetowe ulotki, plakaty.

Generatory tekstu – „chmury słów”:

 1. Tagul: https://tagul.com/ - serwis internetowy, który pozwala tworzyć „chmury słów” (słowa mogą być interaktywne). W kilku krokach można uzyskać oryginalny kształt.
 2. Graffiti Creator: http://www.graffiticreator.net/ - to program do tworzenia napisów, logo, tytułów – nie wymaga rejestracji.
 3. Cooltext: https://cooltext.com/ - generator ozdobnych napisów.
 4. Recite: http://recite.com/ - narzędzie do tworzenia ładnych cytatów, wystarczy wpisać tekst i wybrać szablon.

Ciekawe strony internetowe do wykorzystania w pracy nauczyciela.

 1. http://www.belfer.muzhp.pl/index.php - wortal dla nauczycieli historii. Muzeum Historii Polski oferuje na swoich stronach ciekawą ofertę materiałów dydaktycznych i metodycznych od konspektów i scenariuszy po interaktywne mapy, quizy i kalendaria wydarzeń.
 2. http://bnd.ibe.edu.pl/ - Baza Dobrych Praktyk w tym baza narzędzi dydaktycznych prowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych.
 3. http://www.cyfrowynauczyciel.pl/ - portal poświęcony efektywnym wykorzystaniu nowych technologii i metod w edukacji.
 4. http://culture.pl/pl- serwis informacyjny o wydarzeniach związanych z polską kulturą.
 5. http://edudu.pl/ - multimedialny serwis e-learningowy oferuje mnóstwo filmowych educastów z dziewięciu przedmiotów z rzetelnymi informacjami.
 6. http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/ - świetny blog z tekstami na temat nowoczesnej edukacji, IT w szkole.
 7. http://enigeo.org/pl/index.html - informacje i quiz ze znajomości geografii 193 państw świata.
 8. http://www.epodreczniki.pl/ - platforma z bezpłatnymi e-podręcznikami.
 9. http://www.epublikacje.edu.pl/ - blog o e-książkach i e-publikacjach edukacyjnych prowadzony przez redakcję Edunews.pl
 10. http://filmotekaszkolna.pl/ - portal na temat edukacji filmowej pozwalający oglądać z uczniami polskie filmy fabularne i dokumentalne. Zawiera ciekawe zasoby w postaci scenariuszy, opracowań filmoznawczych, artykułów oraz recenzji. Twórcy portalu organizują wiele konkursów i akcji filmowych.
 11. http://legalnakultura.pl/pl - portal poświęcony kulturze szeroko rozumianej.
 12. http://muzykotekaszkolna.pl/ - serwis edukacyjny przekazujący wiedzę o muzyce.
 13. http://ninateka.pl/ - filmy i audycje o kulturze. Multimedialna biblioteka w wersji EDU całkowicie bezpłatna.
 14. https://nowoczesnapolska.org.pl/ - wolność korzystania z dóbr kultury. Audiobooki, wolne lektury.
 15. http://www.ortografka.pl/ - dyktanda, testy z ortografii.
 16. http://wirtualnykraj.pl/ - strona na której wirtualnie można zwiedzać wybrane miasta Polski, poznać ich zabytki, historię, muzea (również z przewodnikiem).
 17. Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl/ - cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych, które są udostępniane nieodpłatnie przez ich autorów lub/i wydawców.