Wybrane narzędzia i aplikacje internetowe w pracy nauczyciela. Propozycje stron internetowych.

27.07.2016

Zapraszamy do wykazu narzędzi, aplikacji i stron przydatnych w pracy każdemu nauczycielowi bibliotekarzowi.

 

Zebrała: Joanna Mikuła

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu

 

Wszystkie prezentowane narzędzia są darmowe, dostępne poprzez przeglądarkę internetową. Do obsługi wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zdecydowana większość z nich wymaga rejestracji na stronie i założenie konta.

Przygotowane prezentacje w powyższych aplikacjach można zamieszczać na stronach internetowych.

 

Prezentacje multimedialne on-line:

 1. Visme: http://www.visme.co/ - program, w którym można stworzyć interaktywną prezentację I inne treści wizualne.
 2. Prezi: prezi.com – nowoczesny edytor atrakcyjnych prezentacji multimedialnych wykorzystujących grafikę wektorową. Efekt zoom umożliwia użytkownikom powiększanie i pomniejszanie prezentacji oraz wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami na wirtualnym płótnie dając efekt przestrzeni.
 3. Emaze: www.emaze.com – serwis umożliwiający tworzenie prezentacji o interesującej formule efektów 3D i klasycznych przejść między slajdami.

 

Quizy:

 1. Learningapps: https://learningapps.org/ - platform z polskim interfejsem zawierająca gotowe ćwiczenia interaktywne I gry edukacyjne do wykorzystania na różnych przedmiotach. Korzystając z gotowych szablonów można przygotować ćwiczenie według własnego pomysłu.
 2. Quizizz: http://quizizz.com/ - kolorowe i wciągające narzędzie do tworzenia interaktywnych quizów z możliwością zaznaczenia tylko jednej poprawnej odpowiedzi, pytania mieszają się za każdym razem.

 

Tablice wirtualne:

 1. Padlet: https://pl.padlet.com/ - proste w obsłudze narzędzie może służyć jako obszar roboczy do współpracy uczniów i nauczycieli, gromadzenie zbiorów, prostych konkursów, wspólnych opowieści, otrzymywania informacji zwrotnej. Na tablicy można umieszczać tekst, zdjęcia oraz linki.
 2. Mural: https://mural.co/ - aplikacja przeznaczona dla zwolenników Prezi, nie jest to prezentacja zoomowa, ale tablica, którą można zapisać – tekstem, zdjęciami, filmami, animacjami, linkami.
 3. Popplet: http://popplet.com/ - narzędzie może być wykorzystywane do prostych, dynamicznych prezentacji i map myślowych, które możemy tworzyć za pomocą zdjęć z internetu oraz własnych fotografii i notatek.

 

Plakaty i infografiki:

 1. Canva: https://www.canva.com/pl_pl/funkcje/ - strona, na której, łatwo i profesjonalnie można zaprojektować treści graficzne (plakat, okładkę, zaproszenie, kolaż ze zdjęć). Duża liczba gotowych elementów do wykorzystania przez program pozwala stworzyć grafikę na wysokim poziomie. Strona ma wersję polskojęzyczną.
 2. Infogram: https://infogr.am/ - profesjonalne narzędzie, które oferuje bogaty zestaw grafik, map oraz wykresów. W wersji bezpłatnej mamy do dyspozycji ponad 30 różnych wykresów. Istnieje możliwość wgrania własnych plików multimedialnych.
 3. Smore: https://www.smore.com/ - narzędzie, dzięki któremu można zaprojektować i wykonać piękne internetowe ulotki, plakaty.

 

Generatory tekstu – „chmury słów”:

 1. Tagul: https://tagul.com/ - serwis internetowy, który pozwala tworzyć „chmury słów” (słowa mogą być interaktywne). W kilku krokach można uzyskać oryginalny kształt.
 2. Graffiti Creator: http://www.graffiticreator.net/ - to program do tworzenia napisów, logo, tytułów – nie wymaga rejestracji.
 3. Cooltext: https://cooltext.com/ - generator ozdobnych napisów.
 4. Recite: http://recite.com/ - narzędzie do tworzenia ładnych cytatów, wystarczy wpisać tekst i wybrać szablon.

 

Ciekawe strony internetowe do wykorzystania w pracy nauczyciela.

 1. http://www.belfer.muzhp.pl/index.php - wortal dla nauczycieli historii. Muzeum Historii Polski oferuje na swoich stronach ciekawą ofertę materiałów dydaktycznych i metodycznych od konspektów i scenariuszy po interaktywne mapy, quizy i kalendaria wydarzeń.
 2. http://bnd.ibe.edu.pl/ - Baza Dobrych Praktyk w tym baza narzędzi dydaktycznych prowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych.
 3. http://www.cyfrowynauczyciel.pl/ - portal poświęcony efektywnym wykorzystaniu nowych technologii i metod w edukacji.
 4. http://culture.pl/pl- serwis informacyjny o wydarzeniach związanych z polską kulturą.
 5. http://edudu.pl/ - multimedialny serwis e-learningowy oferuje mnóstwo filmowych educastów z dziewięciu przedmiotów z rzetelnymi informacjami.
 6. http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/ - świetny blog z tekstami na temat nowoczesnej edukacji, IT w szkole.
 7. http://enigeo.org/pl/index.html - informacje i quiz ze znajomości geografii 193 państw świata.
 8. http://www.epodreczniki.pl/ - platforma z bezpłatnymi e-podręcznikami.
 9. http://www.epublikacje.edu.pl/ - blog o e-książkach i e-publikacjach edukacyjnych prowadzony przez redakcję Edunews.pl
 10. http://filmotekaszkolna.pl/ - portal na temat edukacji filmowej pozwalający oglądać z uczniami polskie filmy fabularne i dokumentalne. Zawiera ciekawe zasoby w postaci scenariuszy, opracowań filmoznawczych, artykułów oraz recenzji. Twórcy portalu organizują wiele konkursów i akcji filmowych.
 11. http://legalnakultura.pl/pl - portal poświęcony kulturze szeroko rozumianej.
 12. http://muzykotekaszkolna.pl/ - serwis edukacyjny przekazujący wiedzę o muzyce.
 13. http://ninateka.pl/ - filmy i audycje o kulturze. Multimedialna biblioteka w wersji EDU całkowicie bezpłatna.
 14. https://nowoczesnapolska.org.pl/ - wolność korzystania z dóbr kultury. Audiobooki, wolne lektury.
 15. http://www.ortografka.pl/ - dyktanda, testy z ortografii.
 16. http://wirtualnykraj.pl/ - strona na której wirtualnie można zwiedzać wybrane miasta Polski, poznać ich zabytki, historię, muzea (również z przewodnikiem).
 17. Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl/ - cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych, które są udostępniane nieodpłatnie przez ich autorów lub/i wydawców.